Elon Musk sælger Tesla-aktier for milliarder af kroner for fjerde gang på få uger - overvejer at forlade Tesla

Verdens rigeste mand, Elon Musk, sælger for fjerde gang på få uger Tesla-aktier for flere milliarder kroner. Han overvejer at sige op og istedet slå ind på en ny karrierevej.

Artikel top billede

Elon Musk sælger igen ud af sin store aktiebeholdning i Tesla - og overvejer åbent at forlade selskabet.

Elon Musk er verdens rigeste mand i kraft af sin store aktie-post i Tesla.

I de seneste uger har han solgt ud af den store aktiepost i stor stil.

Torsdag solgte han 934.091 af sine aktier, hvilket har indbragt ham godt 963 millioner dollar. Det svarer til knap 6,5 milliarder kroner.

Det er fjerde gang siden midten af november, at Elon Musk sælger en ordentligt portion af sine aktier.

Sammenlagt har han nu siden midten af november solgt Tesla-aktier for omkring 71 milliarder kroner.

Elon Musk er trods brandudsalget fortsat pænt udstyret med aktier, i det han fortsat ejer omkring 168 millioner Tesla-aktier.

Overvejer at sige op

Der har tidligere været spekulationer fremme om, at Elon Musk skal bruge i hvert fald nogle af pengene til at betale en stor skatteregning.

Nu meddeler han imidlertid i et kortfattet opslag på Twitter, at han overvejer at forlade Tesla og istedet søge nye karrieremuligheder af opsigtsvækkende karakter.

“Overvejer at opsige mine jobs og blive influencer på fuld tid wdyt,” skriver han. (‘wdyt’ = ‘what do you think,’ red]

Du finder opslaget her.

Elon Musk er både topchef i Tesla, i rum-selskabet SpaceX, i startuppen Neuralink og infrastruktur-selskabet The Boring Company.

Han er en af Twitters store navne med 62,7 millioner følgere, og hans ofte pludselige udmeldinger på Twitter er kendt for at kunne sætte rav i den.

For en måneds tid siden spurgte han sine følgere, om de mente, at han skulle 10 procent af sine Tesla-aktier, hvilket der var flertal for.

Elon Musk - der er diagnosticeret med Aspergers Syndrom - har tidligere været ramt af stress og nedbrud.

Han har flere gange meddelt, at godt kunne tænke sig lidt mere fritid fremfor altid at ‘arbejde nat og dag fra jeg står op til jeg går i seng syv dage om ugen.’

For nogle år siden fortalte han i et tårevædet interview med New York Times, at han nogle gange slet ikke kom ud fra sit kontor i tre eller fire dage, og at han stort set ikke har haft ferie siden 2001.

Arbejdet har betydet, at han næsten gik glip af sin brors bryllup, hvor han var forlover, og at han tilbragte sin fødselsdag med næsen begravet i papirer på sit kontor.

Du kan læse dette interview her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job