Inde i Maskinen: Derfor har Tesla stadig et (lille) forspring i det buldrende marked for el-biler

Inde i Maskinen: Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler i år. Senest Teslas familievenlige Model Y. Så det store spørgsmål er: Har Tesla stadig et forspring otte år efter Model S?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Da Tesla sendte sin model S på gaden i Danmark i 2013, var den så langt fra alle andre biler, at man ikke kunne parkere den, uden at fremmede begyndte at spørge til den.

Dens lave runde form, den kæmpe centrale skærm, den digitale instrumentering og de absurd mange elektriske heste var noget helt særligt.

Men er Tesla stadig noget særligt i dag?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler og er (lidt) i tvivl.

For Tesla bygger stadig unikke biler med mange små sjove og nyttige tweaks. Men konkurrenter som Polestar er blevet virkeligt gode.

Så lyt med i denne seneste episode af Inde i Maskinen, hvor Niels de Boissezon og chefredaktør Lars Jacobsen diskuterer, om Tesla stadig er unik - og hvilke konkurrenter der er kommet tæt på den nyeste model Y.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S