Inde i Maskinen: Derfor har Tesla stadig et (lille) forspring i det buldrende marked for el-biler

Inde i Maskinen: Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler i år. Senest Teslas familievenlige Model Y. Så det store spørgsmål er: Har Tesla stadig et forspring otte år efter Model S?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Da Tesla sendte sin model S på gaden i Danmark i 2013, var den så langt fra alle andre biler, at man ikke kunne parkere den, uden at fremmede begyndte at spørge til den.

Dens lave runde form, den kæmpe centrale skærm, den digitale instrumentering og de absurd mange elektriske heste var noget helt særligt.

Men er Tesla stadig noget særligt i dag?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler og er (lidt) i tvivl.

For Tesla bygger stadig unikke biler med mange små sjove og nyttige tweaks. Men konkurrenter som Polestar er blevet virkeligt gode.

Så lyt med i denne seneste episode af Inde i Maskinen, hvor Niels de Boissezon og chefredaktør Lars Jacobsen diskuterer, om Tesla stadig er unik - og hvilke konkurrenter der er kommet tæt på den nyeste model Y.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest