Inde i Maskinen: Derfor har Tesla stadig et (lille) forspring i det buldrende marked for el-biler

Inde i Maskinen: Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler i år. Senest Teslas familievenlige Model Y. Så det store spørgsmål er: Har Tesla stadig et forspring otte år efter Model S?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Da Tesla sendte sin model S på gaden i Danmark i 2013, var den så langt fra alle andre biler, at man ikke kunne parkere den, uden at fremmede begyndte at spørge til den.

Dens lave runde form, den kæmpe centrale skærm, den digitale instrumentering og de absurd mange elektriske heste var noget helt særligt.

Men er Tesla stadig noget særligt i dag?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler og er (lidt) i tvivl.

For Tesla bygger stadig unikke biler med mange små sjove og nyttige tweaks. Men konkurrenter som Polestar er blevet virkeligt gode.

Så lyt med i denne seneste episode af Inde i Maskinen, hvor Niels de Boissezon og chefredaktør Lars Jacobsen diskuterer, om Tesla stadig er unik - og hvilke konkurrenter der er kommet tæt på den nyeste model Y.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS