Inde i Maskinen: Derfor har Tesla stadig et (lille) forspring i det buldrende marked for el-biler

Inde i Maskinen: Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler i år. Senest Teslas familievenlige Model Y. Så det store spørgsmål er: Har Tesla stadig et forspring otte år efter Model S?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Da Tesla sendte sin model S på gaden i Danmark i 2013, var den så langt fra alle andre biler, at man ikke kunne parkere den, uden at fremmede begyndte at spørge til den.

Dens lave runde form, den kæmpe centrale skærm, den digitale instrumentering og de absurd mange elektriske heste var noget helt særligt.

Men er Tesla stadig noget særligt i dag?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har testkørt en række af de toneangivende el- og hybridbiler og er (lidt) i tvivl.

For Tesla bygger stadig unikke biler med mange små sjove og nyttige tweaks. Men konkurrenter som Polestar er blevet virkeligt gode.

Så lyt med i denne seneste episode af Inde i Maskinen, hvor Niels de Boissezon og chefredaktør Lars Jacobsen diskuterer, om Tesla stadig er unik - og hvilke konkurrenter der er kommet tæt på den nyeste model Y.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S