Mærsk rammes af ransomware-angreb på underleverandør

A.P. Møller-Mærsk rammes som Salling Group af, at lønsystem-selskabet UKG er blevet bragt i knæ af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

A.P. Møller-Mærsk er blevet ramt af det hacker-angreb, der for få dage siden bragte amerikanske UKG i knæ.

UKG står bag det meget udbredte HR- og lønsystem Kronos, som A.P. Møller-Mærsk anvender til blandt andet vagtplaner, arbejdstids-registrering og lignende i sine havneterminaler.

Til Finans meddeler selskabet, at det i øjeblikket anvender alternative løsninger, mens det venter på en afklaring om Kronos.

Kronos-hacket har også ramt Salling Group, som tirsdag meddelte, at blandt andet tids-registrering for tiden bliver håndteret manuelt i Excel-ark.

Kronos har oplyst på sit website, at ransomware-angrebet meget vel kan betyde, at den udbredte løsning er offline i flere uger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job