Mærsk rammes af ransomware-angreb på underleverandør

A.P. Møller-Mærsk rammes som Salling Group af, at lønsystem-selskabet UKG er blevet bragt i knæ af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

A.P. Møller-Mærsk er blevet ramt af det hacker-angreb, der for få dage siden bragte amerikanske UKG i knæ.

UKG står bag det meget udbredte HR- og lønsystem Kronos, som A.P. Møller-Mærsk anvender til blandt andet vagtplaner, arbejdstids-registrering og lignende i sine havneterminaler.

Til Finans meddeler selskabet, at det i øjeblikket anvender alternative løsninger, mens det venter på en afklaring om Kronos.

Kronos-hacket har også ramt Salling Group, som tirsdag meddelte, at blandt andet tids-registrering for tiden bliver håndteret manuelt i Excel-ark.

Kronos har oplyst på sit website, at ransomware-angrebet meget vel kan betyde, at den udbredte løsning er offline i flere uger.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen