Mærsk rammes af ransomware-angreb på underleverandør

A.P. Møller-Mærsk rammes som Salling Group af, at lønsystem-selskabet UKG er blevet bragt i knæ af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

A.P. Møller-Mærsk er blevet ramt af det hacker-angreb, der for få dage siden bragte amerikanske UKG i knæ.

UKG står bag det meget udbredte HR- og lønsystem Kronos, som A.P. Møller-Mærsk anvender til blandt andet vagtplaner, arbejdstids-registrering og lignende i sine havneterminaler.

Til Finans meddeler selskabet, at det i øjeblikket anvender alternative løsninger, mens det venter på en afklaring om Kronos.

Kronos-hacket har også ramt Salling Group, som tirsdag meddelte, at blandt andet tids-registrering for tiden bliver håndteret manuelt i Excel-ark.

Kronos har oplyst på sit website, at ransomware-angrebet meget vel kan betyde, at den udbredte løsning er offline i flere uger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S