Voldsomme prisstigninger på forsikring mod cyberangreb på vej - og dækningen bliver samtidig ringere

Forsikringsselskaberne varsler voldsomme prisstigninger og forringede vilkår for forsikringer mod cyberangreb. Det skyldes, at it-kriminaliteten er i markant vækst og giver selskaberne store underskud på dækningen.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Danske virksomheder er i stigende grad ofre for it-kriminalitet.

Nu bliver de også ramt af, at prisen på forsikringer mod cyberangreb vil vokse med flere hundrede procent, og samtidig bliver forsikringsvilkårene forringet. Det skriver Finans.

Sådan er vurderingerne fra flere forsikringsdirektører og -mæglere, som fortæller, at forsikringsselskaberne har store underskud på den type forsikringer.

“For hver gang vi får 100 kr. i forsikringspræmie, har vi udbetalinger på langt over 200 kr. Det er et blodrødt marked for forsikringsselskaberne. Både i Danmark og globalt, og vi har de seneste fire år haft så store tab, at det ikke længere er sikkert, at vi kan genforsikre os de kommende år,” siger Rasmus Jørgensen, adm. direktør i HDI Danmark, til Finans

Samtidig med prisstigninger vil vi se dårligere dækning og højere selvrisiko, for selskaberne vil have virksomhederne til selv at tage større ansvar for it-sikkerheden.

Nogle virksomheder vil slet ikke kunne tegne en forsikring, fordi de ikke har styr på sikkerheden, lyder vurderingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect