Log4j har ramt it-sikkerhedsafdelingerne hårdt: "Log4j-sårbarheden er bagdøren fra helvede"

Podcast: Log4j-sårbarheden har ramt it-verdenen som den perfekte storm. Få forklaringen på problemets omfang og kerne fra Computerworld Niels Veileborg, som har fulgt udviklingen, siden nyheden kom frem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Log4j er en af de største sikkerhedstrusler, som har ramt it-verdenen de seneste år.

Udfordringen er at sårbarheden er en del af et værktøj gemt langt inde i maven på udbredte programmer.

Derfor er du som bruger afhængig af, at din leverandør får opdateret sine programmer – og at du kan få installeret opdateringerne, uden at det driller dit øvrige setup.

Det - og flere andre vigtige pointer om Log4j-sårbarheden - kan du høre mere om i denne korte og skarpe episode af Inde i Maskinen.

Denne gang med Computerworlds debatredaktør Niels Veileborg, som har fulgt udviklingen siden nyheden kom frem.

Vært på episoden er Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

I episoden taler vi om at Aarhus Universitet og hver eksperterne anbefaler. Det kan du læse mere om her:

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network