Tidligere KMD-boss Eva Berneke lander nyt topjob i Frankrig

Eva Berneke har landet et nyt topjob i Frankrig, hvor hun har boet siden, at hun sagde op som topchef hos danske KMD. Se hendes nye stilling her.

Artikel top billede

Eva Berneke lander nyt topjob i det franske.

Den tidligere KMD-boss skal fra 1. januar være øverstbefaldende i satellit-selskabet Eutelsat.

"Jeg er meget begejstret for at skulle blive en del af Eutelsat på dette overbevisende tidspunkt i firmaets udvikling. Som en af verdens ledende satellitoperatører danner Eutelsats innovative historik, exceptionelle kredsløbsaktiver og dets bundsolide finansielle position et stærkt fundament for at blive blandt rumsektorens succeser i de kommende år," siger Eva Berneke i en pressemeddelelse.

Satellitoperatøren blev stiftet i 1977, og omkring 7.000 tv-kanaler bruger selskabets systemer til at sende til omkring en milliard seere, skriver Eutelsat i en pressemeddelelse.

Hovedkvarteret er i Paris, hvor Eva Berneke ligeledes bor med sin familie. Selskabet har 1.200 ansatte fordelt over 50 lande.

"Jeg ser frem til at arbejde med bestyrelsen, ledelsen og alle andre Eutelsat-kollegaerne om at sikre, at vi maksimerer potentialet af virksomheden til fordel for vores kunder og andre interessenter," tilføjer hun.

Bestyrelsesformanden for Eutelsat, Dominique D'Hinnin, er godt tilfreds med fangsten af den nye topchef.

"Hun bringer færdigheder uden sammenligning, der er kombineret af stor erfaring indenfor både telekom og den teknologiske sektor på et internationalt niveau," lyder det fra ham.

Gik efter toppost

Tilbage i marts måned sagde Eva Berneke sit job som administrerende direktør hos KMD op.

I den forbindelse fortalte hun, at hun ville flytte til Frankrig og senere gå efter at lande et internationalt topjob.

Eva Berneke gik i spidsen for KMD gennem syv år.

Det kan du læse mere om her: Eva Berneke stopper som topchef i KMD og flytter til Paris: Her er KMD's nye topchef

Eva Berneke er gift med schweizisk-amerikanske Marc Mayor, og de har sammen fire børn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos