Apple rekrutterer massevis af ingeniører til nyt kontor: Vil droppe leverandører for selv at producere trådløse chips

Apple er i færd med at hyre ind til et nyt hold, der skal udvikle trådløse chips, så selskabet slipper for at købe ind hos blandt andet Broadcom og Skyworks Solutions.

Artikel top billede

Apple er i gang med at hyre stribevis af ingeniører og it-folk, der skal udvikle trådløse chips.

Meningen med de mange nyansættelser på det nyt kontor i det sydlige Californien er, at de egenudviklede chips skal knune erstatte komponenter, der i dag leveres af blandt andet Broadcom og Skyworks Solutions, skriver Bloomberg.

Jobopslag viser, at tech-giganten søger en række medarbejdere til chipudvikling i byen Irvine, hvor Broadcom, Skyworks og andre chipmagere hører hjemme.

Et af de seneste jobopslag fra selskabet viser, at man søger medarbejdere med erfaring i modemchips og andre trådløse halvledere.

Ifølge Bloomberg, så er det en del af Apples strategi at åbne satellitkontorer, hvor ingeniører kan samles, der ikke umiddelbart ønsker at arbejde på basen i Silicon Valley. Tilgangen skal desuden sikre, at Apple kan producere flere komponenter i eget hus.

Fredag eftermiddag beskrev Bloomberg rygterne, der efterfølgende fik Skyworks til at falde med hele 11 procent. Hertil faldt Broadcomm og Qualcomm med fire procent hver ovenpå nyhederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S