Apple advarer: I næste kvartal vil chipkrisen ramme salget af iPhone, iPad og Mac

Den globale chipmangel vil i det kommende kvartal også skabe problemer for Apple. Den amerikanske gigant advarer om, at især iPhone, iPad og Mac-computere vil blive ramt af problemerne.

Artikel top billede

I løbet af det seneste år har Apple været i stand til at smyge sig uden om de problemer, som den aktuelle chipkrise har haft for mange virksomheder over hele verden.

Det skriver amerikanske CNBC.

Det er på trods af at den seneste iPhone 12 har solgt som varmt brød, og alene i det seneste kvartal er iPhone-salget steget med 50 procent.

Men nu advarer Apples topchef Tim Cook om, at den globale chip-tørke vil påvirke salget af iPhones, der er selskabets vigtigste produkt. Men også Mac og iPad-salget forventes at blive berørt.

Ramt af industri-knaphed

Tim Cook understreger dog, at flaskehalsen ikke udgøres af de kraftfulde chips, som Apple selv udvikler i iPhone, iPads og Mac-computere.

I stedet drejer det sig elekronik-komponenter, der eksempelvis bruges til at kontrollere skærmen eller lyden i enhederne.

”De fleste af de begrænsninger, som vi ser er af en karakter, som jeg vil kalde en industri-knaphed,” sagde han ifølge CNBC.

Selvom chipkrisen betyder, at iPhone-væksten bliver mindre end forventet, så forudser Apple fortset en tocifret vækst iPhone-salget i det kommende kvartal.

Chipkrisen har allerede haft en mindre påvirkning i det seneste kvartal, men Apple finansdirektør Luca Maestri oplyser, at han forventer at chipkrisen i det kommende kvartal vil skabe større problemer end hidtil.

Apple har dog valgt ikke at sætte konkrete tal på den negative påvirkning.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S