Apple advarer: I næste kvartal vil chipkrisen ramme salget af iPhone, iPad og Mac

Den globale chipmangel vil i det kommende kvartal også skabe problemer for Apple. Den amerikanske gigant advarer om, at især iPhone, iPad og Mac-computere vil blive ramt af problemerne.

Artikel top billede

I løbet af det seneste år har Apple været i stand til at smyge sig uden om de problemer, som den aktuelle chipkrise har haft for mange virksomheder over hele verden.

Det skriver amerikanske CNBC.

Det er på trods af at den seneste iPhone 12 har solgt som varmt brød, og alene i det seneste kvartal er iPhone-salget steget med 50 procent.

Men nu advarer Apples topchef Tim Cook om, at den globale chip-tørke vil påvirke salget af iPhones, der er selskabets vigtigste produkt. Men også Mac og iPad-salget forventes at blive berørt.

Ramt af industri-knaphed

Tim Cook understreger dog, at flaskehalsen ikke udgøres af de kraftfulde chips, som Apple selv udvikler i iPhone, iPads og Mac-computere.

I stedet drejer det sig elekronik-komponenter, der eksempelvis bruges til at kontrollere skærmen eller lyden i enhederne.

”De fleste af de begrænsninger, som vi ser er af en karakter, som jeg vil kalde en industri-knaphed,” sagde han ifølge CNBC.

Selvom chipkrisen betyder, at iPhone-væksten bliver mindre end forventet, så forudser Apple fortset en tocifret vækst iPhone-salget i det kommende kvartal.

Chipkrisen har allerede haft en mindre påvirkning i det seneste kvartal, men Apple finansdirektør Luca Maestri oplyser, at han forventer at chipkrisen i det kommende kvartal vil skabe større problemer end hidtil.

Apple har dog valgt ikke at sætte konkrete tal på den negative påvirkning.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland