Problemer med coronapas-app til Android er nu løst: Ny opdatering tilgængelig

Weekendens problemer med coronapas-appen til Android er nu løst, oplyser Sundhedsdatastyrelsen.

Artikel top billede

Henover weekenden har der været problemer med den seneste version af coronapas-appen til Android-telefoner.

Den fejlramte version, der hedder 1.4.4, er nu rettet igen.

Det oplyser Lisbeth Nielsen, direktør for Sundhedsdatastyrelsen, på Twitter.

"Så er den rettede version af coronapas til Android tilgængelig i Google Play - tak for tålmodigheden. Vi gør alt for at forhindre gentagelse," skriver hun.

Problemerne med appen gjorde, at den enten ikke kunne åbnes eller lukkede ned af sig selv. Det har eksempelvis skabt problemer i forbindelse med restaurantbesøg eller flyrejser, hvor det er et krav at fremvise coronapas.

I samarbejde med leverandøren fik Sundhedsdatastyrelsen udgivet en ny vesion, der hedder 1.4.5, søndag aften, og det er den, der skal installeres på Android-telefonerne for at imødekomme problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S