Københavns Lufthavne har fundet Log4j i sine systemer og er i fuld gang med at udbedre: "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven"

Det er dagen før lille juleaften, og julefreden i de små - og store - it-afdelinger er truet. Årets Grinch hedder Log4j. Og den skaber stadig meget arbejde i Københavns Lufthavnes it-afdeling op til jul, hvor man har fundet sårbarheden i flere systemer. "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven, så vi forhåbentlig undgår at kalde mandskab ind i juleferien," fortæller CISO Morten Dichmann Hansen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Københavns Lufthavne klarer Log4j-sårbarheden to dage før jul.
483
2:30 min

Dagene før juleaften er panikken høj i de danske it-afdelinger, for en ond magt, har som en Grinch om natten sneget sig ned gennem skorstenen og truer nu med at ødelægge julen for de mange it-medarbejdere.

Konsekvenserne af den sårbarhed, der har ramt Apatches Log4j-bibliotek, er for flere ved at udvikle sig til et hæsblæsende julekalender-afsnit, hvor de gode inden juleaften skal løse problemerne, besejre de onde og redde julen.

Og 22. december er julen stadig usikker for mange it-folk.

De onde i denne form for cyber-juledrama er de it-kriminelle, der lige nu forsøger sig med jævntlige angreb mod virksomheder, der i kabløb med tiden styrter rundt og lapper huller i de udsatte it-systemer.

I Københavns Lufthavnes it-afdeling er man, som så mange andre, i fuld gang med at afdække og afværge truslen fra den berygtede Log4j-sårbarhed. Og om alle når hjem til jul er stadig ikke afklaret.


Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S