Københavns Lufthavne har fundet Log4j i sine systemer og er i fuld gang med at udbedre: "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven"

Det er dagen før lille juleaften, og julefreden i de små - og store - it-afdelinger er truet. Årets Grinch hedder Log4j. Og den skaber stadig meget arbejde i Københavns Lufthavnes it-afdeling op til jul, hvor man har fundet sårbarheden i flere systemer. "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven, så vi forhåbentlig undgår at kalde mandskab ind i juleferien," fortæller CISO Morten Dichmann Hansen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Københavns Lufthavne klarer Log4j-sårbarheden to dage før jul.
483
2:30 min

Dagene før juleaften er panikken høj i de danske it-afdelinger, for en ond magt, har som en Grinch om natten sneget sig ned gennem skorstenen og truer nu med at ødelægge julen for de mange it-medarbejdere.

Konsekvenserne af den sårbarhed, der har ramt Apatches Log4j-bibliotek, er for flere ved at udvikle sig til et hæsblæsende julekalender-afsnit, hvor de gode inden juleaften skal løse problemerne, besejre de onde og redde julen.

Og 22. december er julen stadig usikker for mange it-folk.

De onde i denne form for cyber-juledrama er de it-kriminelle, der lige nu forsøger sig med jævntlige angreb mod virksomheder, der i kabløb med tiden styrter rundt og lapper huller i de udsatte it-systemer.

I Københavns Lufthavnes it-afdeling er man, som så mange andre, i fuld gang med at afdække og afværge truslen fra den berygtede Log4j-sårbarhed. Og om alle når hjem til jul er stadig ikke afklaret.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)