Københavns Lufthavne har fundet Log4j i sine systemer og er i fuld gang med at udbedre: "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven"

Det er dagen før lille juleaften, og julefreden i de små - og store - it-afdelinger er truet. Årets Grinch hedder Log4j. Og den skaber stadig meget arbejde i Københavns Lufthavnes it-afdeling op til jul, hvor man har fundet sårbarheden i flere systemer. "Vi arbejder stadig hårdt på opgaven, så vi forhåbentlig undgår at kalde mandskab ind i juleferien," fortæller CISO Morten Dichmann Hansen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Københavns Lufthavne klarer Log4j-sårbarheden to dage før jul.
483
2:30 min

Dagene før juleaften er panikken høj i de danske it-afdelinger, for en ond magt, har som en Grinch om natten sneget sig ned gennem skorstenen og truer nu med at ødelægge julen for de mange it-medarbejdere.

Konsekvenserne af den sårbarhed, der har ramt Apatches Log4j-bibliotek, er for flere ved at udvikle sig til et hæsblæsende julekalender-afsnit, hvor de gode inden juleaften skal løse problemerne, besejre de onde og redde julen.

Og 22. december er julen stadig usikker for mange it-folk.

De onde i denne form for cyber-juledrama er de it-kriminelle, der lige nu forsøger sig med jævntlige angreb mod virksomheder, der i kabløb med tiden styrter rundt og lapper huller i de udsatte it-systemer.

I Københavns Lufthavnes it-afdeling er man, som så mange andre, i fuld gang med at afdække og afværge truslen fra den berygtede Log4j-sårbarhed. Og om alle når hjem til jul er stadig ikke afklaret.


Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S