Kinesiske spioner anklages for at bruge Huawei-system til at hacke australsk teleselskab

Tilbage i 2012 blev et australsk teleselskab hacket ved hjælp af en softwareopdatering fra Huawei, skriver Bloomberg. Denne episode har været anledning til de seneste års spionagebeskyldninger mod Huawei fra USA og Australien, lyder det.

Artikel top billede

En undersøgelse foretaget af Bloomberg News viser, at der har været ondsindet kode i Huawei-systemer helt tilbage til 2012.

Mediet mener at sidde ind med beviser, der bekræfter bekymringen fra amerikansk hold i forhold til brug af udstyr fra det kinesiske selskab.

Det drejer sig om et sikkerhedsbrud, der ikke er blevet rapporteret om offentligt, der fandt sted i Australien for snart et årti siden.

Tilbage i 2012 informerede australske efterretningsfolk deres amerikanske kolleger om, at de havde fundet en "sofistikeret indtrængen i landets telekommunikationssystemer."

Dette brud begyndte med en softwareopdatering fra Huawei, der indeholdt ondsindet kode, skriver Bloomberg.

Sikkerhedsbruddet og den efterfølgende deling af efterretningerne mellem USA og Australien er blevet bekræftet af mere end 20 personer, der tidligere har arbejdet med national sikkerhed i USA og Australien. De tidligere embedsmænd modtog briefinger om sagen fra 2012 til 2019, skriver mediet.

Bloomberg beretter, at denne hændelse underbygger mistanken, som både USA og Australien har haft om, at Kina skulle bruge Huawei-udstyr som en kanal til spionage.

Dette har været sagens kerne hele tiden, selvom bruddet ikke har været offentligt kendt, lyder det fra de tidligere embedsmænd til mediet.

Mediet skriver, at softwareopdateringen fra Huawei blev installeret hos en stor, australsk televirksomhed. Selvom denne opdatering virkede troværdig, indeholdt den ondsindet kode, der omprogrammerede udstyret til at optage al kommunikation, der gik igennem netværket og sende det til Kina. Sådan lyder anklagerne fra Bloombergs kilder.

Et par dage efter skulle koden angiveligt havde slettet sig selv, hvilket var et resultat af en intelligent selvdestrueringsmekanisme, lyder det.

Flere nationer har bandlyst Huawei

Den amerikanske regering har den senere årrække advaret alle andre lande mod brug af software og produkter fra Huawei.

Argumentet har her lydt, at selskabet udgør en sikkerhedsrisiko, da det kan være muligt for selskabet at placere bagdøre og derved spionere mod andre nationer.

Huawei har rutinemæssigt afvist anklagerne.

Det kinesiske selskab er verdens største producent af telekommunikationsudstyr, og slås på markedet især med svenske Ericsson og finske Nokia.

Huawei er dog allerede udelukket fra markeder som det australske, svenske, amerikanske og det britiske grundet sikkerhedsbekymringer.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos