Unity-stifter lander milliardoverskud for anden gang i år

Endnu et af David Helgasons selskaber kan i år præsenteret et milliardoverskud.

Artikel top billede

David Helgason, der er den ene af grundlæggerne af den dansk-stiftede Unity, lander for anden gang i år et milliardoverskud i et af sine selskaber.

Tidligere på året var det holdingselskabet OTEE, som han har sammen med sin medstifter Joachim Ante, der efter børsnoteringen af Unity i 2020, kunne levereret overskud på næsten 24 millliarder kroner.

Men nu kan David Helgasons investeringsselskab Foobar Technologies II Aps ifølge Finans også præsentere et milliardoverskud.

Således lander bundlinjen i selskabet i det seneste regnskabsår på 1,3 milliarder kroner.

Kæmpe udbytte

Ifølge Finans har Foobar Technologies II ejerandele i en række selskaber, der er tilknyttet venturefonden Nordic Makers.

Regnskabet, der blev offentliggjort for seks dage siden, viser desuden at hele overskuddet i Foobar Technologies blev udbetalt i ekstraordinært udbytte, og derudover har selskabet som kun har en enkelt ansat haft lønudgifter for 51,3 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS