Unity-stifter lander milliardoverskud for anden gang i år

Endnu et af David Helgasons selskaber kan i år præsenteret et milliardoverskud.

Artikel top billede

David Helgason, der er den ene af grundlæggerne af den dansk-stiftede Unity, lander for anden gang i år et milliardoverskud i et af sine selskaber.

Tidligere på året var det holdingselskabet OTEE, som han har sammen med sin medstifter Joachim Ante, der efter børsnoteringen af Unity i 2020, kunne levereret overskud på næsten 24 millliarder kroner.

Men nu kan David Helgasons investeringsselskab Foobar Technologies II Aps ifølge Finans også præsentere et milliardoverskud.

Således lander bundlinjen i selskabet i det seneste regnskabsår på 1,3 milliarder kroner.

Kæmpe udbytte

Ifølge Finans har Foobar Technologies II ejerandele i en række selskaber, der er tilknyttet venturefonden Nordic Makers.

Regnskabet, der blev offentliggjort for seks dage siden, viser desuden at hele overskuddet i Foobar Technologies blev udbetalt i ekstraordinært udbytte, og derudover har selskabet som kun har en enkelt ansat haft lønudgifter for 51,3 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics