Unity-stifter lander milliardoverskud for anden gang i år

Endnu et af David Helgasons selskaber kan i år præsenteret et milliardoverskud.

Artikel top billede

David Helgason, der er den ene af grundlæggerne af den dansk-stiftede Unity, lander for anden gang i år et milliardoverskud i et af sine selskaber.

Tidligere på året var det holdingselskabet OTEE, som han har sammen med sin medstifter Joachim Ante, der efter børsnoteringen af Unity i 2020, kunne levereret overskud på næsten 24 millliarder kroner.

Men nu kan David Helgasons investeringsselskab Foobar Technologies II Aps ifølge Finans også præsentere et milliardoverskud.

Således lander bundlinjen i selskabet i det seneste regnskabsår på 1,3 milliarder kroner.

Kæmpe udbytte

Ifølge Finans har Foobar Technologies II ejerandele i en række selskaber, der er tilknyttet venturefonden Nordic Makers.

Regnskabet, der blev offentliggjort for seks dage siden, viser desuden at hele overskuddet i Foobar Technologies blev udbetalt i ekstraordinært udbytte, og derudover har selskabet som kun har en enkelt ansat haft lønudgifter for 51,3 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S