Ny politisk tele-aftale i hus: 98 procent af alle adresser skal have gigabit-hastigheder inden 2025

Inden 2025 skal 98 procent af alle danske adresser være forsynet med gigabit-hastigheder. Sådan lyder ambitionen i en ny telepolitisk aftale, der fungerer som tillæg til teleforliget fra 2018.

Artikel top billede

Inden vi når 2025 skal 98 procent af alle danske adresser være dækket ind med gigabit-forbindelser.

Sådan lyder ambitionen i den nye telepolitiske aftale, der tirsdag aften er faldet plads mellem de samme politiske partier, der stod bag teleforliget fra 2018.

"Hvad enten vi taler borgere eller virksomheder er adgang til hurtigt, velfungerende internet fuldstændigt afgørende i vores hverdag. Jeg er glad for, at vi med denne aftale har stadfæstet rammerne for den fortsatte udrulning af digital infrastruktur. Det er velfungerende rammer og en ambitiøs branche, der har gjort Danmark til digital europamester, og vores ambition er at fastholde den position”, siger klima-, energi og forsyningsminister Dan Jørgensen.

Bag aftalen står regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, SF, Radikale, Enhedslisten, Konservative, Liberal Alliance og Alternativet.

Senest Danmark fik en bredbåndsmålsætning var tilbage i 2010, hvor den daværende VK-regering lancerede ambitionen om 100 Mbit/s til alle i 2020. Den nuværende aftale bekræfter ligeledes det mål.

Dansk Erhverv: Bliver svært at nå

Den nye aftale fungerer i høj grad som et supplement til teleforliget fra 2018. Flere daværende målsætninger er derved blevet bekræftet. Det handler blandt andet om en markedsbaseret udrulning og teknologineutral regulering.

Det nye ved denne aftale er, at man nu skal understøtte den grønne udvikling.

Samtidig skal 98 procent af alle landets bolig- og virksomhedsadresser være dækket med en infrastruktur, der kan levere 1 gigabit/s i downloadhastigheder i 2025.

De resterende to procent skal have adgang til minimum 100/30 mbit/s, lyder det.

Aftalen har ligeledes til hensigt at forbedre branchens rammevilkår og investeringslyst.

Men fra Dansk Erhverv mener man, at det er uklart, hvilke initiativer, der skal give den ønskede vitaminindsprøjtning udrulning af højhastighedsbredbånd.

"Overordnet er der både gode hensigter og tiltag i teleaftalen, der anerkender den fundamentale betydning af en god bredbånds- og mobildækning for et højt digitaliseret samfund som Danmark. Men det bliver vanskeligt at nå de tårnhøje ambitionerne om, at 98 procent af borgerne og virksomhederne skal have adgang til de ekstremt hurtige gigabitforbindelser i 2025,” siger Poul Noer, fagchef for telepolitik i Dansk Erhverv, i en meddelelse til Computerworld.

Mette Lundberg, direktør for kommuniation og politik hos IT-Branchen, hæfter sig især ved de nye grønne dimensioner i teleaftalen.

"Danmarks fremragende teleinfrastruktur er en kolossal styrke for erhvervslivet og samfundet, der står midt i en omfattende digital transformation. Men det er også godt, at telepolitikken nu får en grøn dimension. Vi foreslår blandt andet at gennemføre anbefalingerne fra klimapartnerskabet for service, it og rådgivning om at bruge data, IoT og kunstig intelligens som driver af den grønne omstilling.” siger hun, og tilføjer, at anbefalingerne blev afleveret for to år siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S