Digital Post lanceres først om tre måneder efter flere udskydelser: Her er datoen hvor alle breve fra det offentlige skal overgå til den nye løsning

Efter lange udskydelser og forsinkelser lægger Digitaliseringsstyrelsen hovedet på blokken med en lanceringsdato for Digital Post. Den nye løsning lanceres 21. marts - to udskydelser og mere end et halvt år efter den oprindelige plan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter forsinkelser og udskydelser er Digitaliseringssstyrelsen nu omsider klar med en endelig dato for lanceringen af Danmarks nye Digital Post-løsning.

Den nye løsning bliver lanceret mandag 21. marts, meddeler styrelsen.

Det bliver dermed dagen, hvor alle organisationer og borgere skal overgå fra den nuværende e-Boks-løsning til den nye Digital Post-løsning, når det gælder dokumenter fra offentlige myndigheder.

“I samarbejde med vigtige interessenter i staten, regionerne og kommunerne samt leverandører til det nye Digital Post har Digitaliseringsstyrelsen nu fastsat 21. marts 2022 som lanceringsdagen, hvor hele Danmark overgår fra den eksisterende Digital Post-løsning fra offentlige myndigheder til det nye Digital Post,” meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

To udskydelser på flere måneder

Det var oprindeligt planen, at Digital Post - der er udviklet af Netcompany - skulle have været lanceret i først august og siden slutningen af november.

August-planen blev droppet allerede i januar 2021 med henvisning til corona-situationen.

Det betød, at lancerings-datoen dengang blev udskudt til udgangen af november.

Nødbremsen blev imidlertid trukket for også denne plan i sidste øjeblik, da e-Boks, der skulle afgive opgaven, pludselig fik at vide, at selskabet skulle fortsætte driften i flere måneder.

"Det er aldrig sjovt at skulle gå ind og lave en feberredning på den her måde," fortalte e-Boks-direktør, Ulrik Thagensen, dengang til os.

Løsningen fra Netcompany har været klarmeldt siden i sommer, og det pludselige nødstop skabte utilfredshed flere steder.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S