Digital Post lanceres først om tre måneder efter flere udskydelser: Her er datoen hvor alle breve fra det offentlige skal overgå til den nye løsning

Efter lange udskydelser og forsinkelser lægger Digitaliseringsstyrelsen hovedet på blokken med en lanceringsdato for Digital Post. Den nye løsning lanceres 21. marts - to udskydelser og mere end et halvt år efter den oprindelige plan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter forsinkelser og udskydelser er Digitaliseringssstyrelsen nu omsider klar med en endelig dato for lanceringen af Danmarks nye Digital Post-løsning.

Den nye løsning bliver lanceret mandag 21. marts, meddeler styrelsen.

Det bliver dermed dagen, hvor alle organisationer og borgere skal overgå fra den nuværende e-Boks-løsning til den nye Digital Post-løsning, når det gælder dokumenter fra offentlige myndigheder.

“I samarbejde med vigtige interessenter i staten, regionerne og kommunerne samt leverandører til det nye Digital Post har Digitaliseringsstyrelsen nu fastsat 21. marts 2022 som lanceringsdagen, hvor hele Danmark overgår fra den eksisterende Digital Post-løsning fra offentlige myndigheder til det nye Digital Post,” meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

To udskydelser på flere måneder

Det var oprindeligt planen, at Digital Post - der er udviklet af Netcompany - skulle have været lanceret i først august og siden slutningen af november.

August-planen blev droppet allerede i januar 2021 med henvisning til corona-situationen.

Det betød, at lancerings-datoen dengang blev udskudt til udgangen af november.

Nødbremsen blev imidlertid trukket for også denne plan i sidste øjeblik, da e-Boks, der skulle afgive opgaven, pludselig fik at vide, at selskabet skulle fortsætte driften i flere måneder.

"Det er aldrig sjovt at skulle gå ind og lave en feberredning på den her måde," fortalte e-Boks-direktør, Ulrik Thagensen, dengang til os.

Løsningen fra Netcompany har været klarmeldt siden i sommer, og det pludselige nødstop skabte utilfredshed flere steder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS