Digital Post lanceres først om tre måneder efter flere udskydelser: Her er datoen hvor alle breve fra det offentlige skal overgå til den nye løsning

Efter lange udskydelser og forsinkelser lægger Digitaliseringsstyrelsen hovedet på blokken med en lanceringsdato for Digital Post. Den nye løsning lanceres 21. marts - to udskydelser og mere end et halvt år efter den oprindelige plan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter forsinkelser og udskydelser er Digitaliseringssstyrelsen nu omsider klar med en endelig dato for lanceringen af Danmarks nye Digital Post-løsning.

Den nye løsning bliver lanceret mandag 21. marts, meddeler styrelsen.

Det bliver dermed dagen, hvor alle organisationer og borgere skal overgå fra den nuværende e-Boks-løsning til den nye Digital Post-løsning, når det gælder dokumenter fra offentlige myndigheder.

“I samarbejde med vigtige interessenter i staten, regionerne og kommunerne samt leverandører til det nye Digital Post har Digitaliseringsstyrelsen nu fastsat 21. marts 2022 som lanceringsdagen, hvor hele Danmark overgår fra den eksisterende Digital Post-løsning fra offentlige myndigheder til det nye Digital Post,” meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

To udskydelser på flere måneder

Det var oprindeligt planen, at Digital Post - der er udviklet af Netcompany - skulle have været lanceret i først august og siden slutningen af november.

August-planen blev droppet allerede i januar 2021 med henvisning til corona-situationen.

Det betød, at lancerings-datoen dengang blev udskudt til udgangen af november.

Nødbremsen blev imidlertid trukket for også denne plan i sidste øjeblik, da e-Boks, der skulle afgive opgaven, pludselig fik at vide, at selskabet skulle fortsætte driften i flere måneder.

"Det er aldrig sjovt at skulle gå ind og lave en feberredning på den her måde," fortalte e-Boks-direktør, Ulrik Thagensen, dengang til os.

Løsningen fra Netcompany har været klarmeldt siden i sommer, og det pludselige nødstop skabte utilfredshed flere steder.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S