E-handlen kan stå foran en stor omvæltning: I fremtiden skal leveringstiden ikke tælles i dage, men i minutter

ComputerViews: En række nye digitale tjenester kan være på vej til at revolutionere kundernes forventning til, hvor hurtig og digital leveringen af dine pakke skal være. Det kan få stor betydning for fremtidens e-handel.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i en ny tendens, der kan vende op og ned på e-handlen og kundernes forventninger
  • Få forklaringen på, hvorfor særligt en del af e-handels-oplevelsen halter håbløst bagefter.
  • Få indsigt i hvilke spillere, der allerede nu aktive på den nye scene
1.106
5:45 min
ComputerViews: For nogle år siden bragte satiremediet Rokokoposten, der skriver opdigtede nyheder, historien om en ny såkaldt selvhenter-service fra Post Danmark.

”Nu kan du hente din forsendelse hos afsenderen,” lød det.

Det var en historie af den slags, der balancerede på den fine linje mellem spøg og alvor, og som samtidig satte fingeren på en velkendt kilde til frustration hos mange danskere.

En ting har ikke fulgt med
Frustrationen tager udgangspunkt i et paradoks, der måske især har stået klart for de af os, som i år har foretaget vores julegaveindkøb online.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job