E-handlen kan stå foran en stor omvæltning: I fremtiden skal leveringstiden ikke tælles i dage, men i minutter

ComputerViews: En række nye digitale tjenester kan være på vej til at revolutionere kundernes forventning til, hvor hurtig og digital leveringen af dine pakke skal være. Det kan få stor betydning for fremtidens e-handel.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i en ny tendens, der kan vende op og ned på e-handlen og kundernes forventninger
  • Få forklaringen på, hvorfor særligt en del af e-handels-oplevelsen halter håbløst bagefter.
  • Få indsigt i hvilke spillere, der allerede nu aktive på den nye scene
1.106
5:45 min
ComputerViews: For nogle år siden bragte satiremediet Rokokoposten, der skriver opdigtede nyheder, historien om en ny såkaldt selvhenter-service fra Post Danmark.

”Nu kan du hente din forsendelse hos afsenderen,” lød det.

Det var en historie af den slags, der balancerede på den fine linje mellem spøg og alvor, og som samtidig satte fingeren på en velkendt kilde til frustration hos mange danskere.

En ting har ikke fulgt med
Frustrationen tager udgangspunkt i et paradoks, der måske især har stået klart for de af os, som i år har foretaget vores julegaveindkøb online.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job