Elon Musk sælger igen aktier for én milliard dollar: Alligevel stiger hans ejerandel i Tesla

Verdens rigeste mand sælger endnu engang ud af sine enorme ejerandel i Tesla. Elon Musk har igen valgt at sælge ud af sine Tesla-aktier for et større milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk har over de seneste uger solgt Tesla-aktier for mere end 95 milliarder danske kroner, og nu fortsætter Tesla-direktøren med at sælge ud.

Senest har Elon Musk solgt yderligere 934.090 til en samlet værdi på godt én milliard dollar eller 6,57 milliarder danske kroner.

Men på trods af hans seneste milliardsalg sikrer Elon Musk sig alligevel en stor portion nye aktier til en pris på bare 6,24 dollar stykket. Det er et brandudsalg sammenlignet med den nuværende aktiekurs, der lyder på 1.088,47 dollar.

Det skyldes en aktieoption fra 2012, der sørger for at Tesla-direktøren får mulighed for at købe 1,6 millioner aktier i selskabet for den lave kurs.

Dermed sikrer Elon Musk sig en markant større ejerandel end han tidligere har haft. Med handlen sidder Elon Musk nemlig på mere end 177 millioner Tesla-aktier. I forrige kvartal lød hans ejerandel på 170,5 millioner aktier.

I løbet af de seneste uger har Elon Musk ellers solgt ud for et stort milliardbeløb af sine Tesla-aktier af flere omgange.

Pengene Tesla-direktøren har fået ud af selskabet skal i høj udstrækning bruges til at betale en større skattegæld, som Elon Musk skal betale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse