Elon Musk sælger igen aktier for én milliard dollar: Alligevel stiger hans ejerandel i Tesla

Verdens rigeste mand sælger endnu engang ud af sine enorme ejerandel i Tesla. Elon Musk har igen valgt at sælge ud af sine Tesla-aktier for et større milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk har over de seneste uger solgt Tesla-aktier for mere end 95 milliarder danske kroner, og nu fortsætter Tesla-direktøren med at sælge ud.

Senest har Elon Musk solgt yderligere 934.090 til en samlet værdi på godt én milliard dollar eller 6,57 milliarder danske kroner.

Men på trods af hans seneste milliardsalg sikrer Elon Musk sig alligevel en stor portion nye aktier til en pris på bare 6,24 dollar stykket. Det er et brandudsalg sammenlignet med den nuværende aktiekurs, der lyder på 1.088,47 dollar.

Det skyldes en aktieoption fra 2012, der sørger for at Tesla-direktøren får mulighed for at købe 1,6 millioner aktier i selskabet for den lave kurs.

Dermed sikrer Elon Musk sig en markant større ejerandel end han tidligere har haft. Med handlen sidder Elon Musk nemlig på mere end 177 millioner Tesla-aktier. I forrige kvartal lød hans ejerandel på 170,5 millioner aktier.

I løbet af de seneste uger har Elon Musk ellers solgt ud for et stort milliardbeløb af sine Tesla-aktier af flere omgange.

Pengene Tesla-direktøren har fået ud af selskabet skal i høj udstrækning bruges til at betale en større skattegæld, som Elon Musk skal betale.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S