Elon Musk sælger igen aktier for én milliard dollar: Alligevel stiger hans ejerandel i Tesla

Verdens rigeste mand sælger endnu engang ud af sine enorme ejerandel i Tesla. Elon Musk har igen valgt at sælge ud af sine Tesla-aktier for et større milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk har over de seneste uger solgt Tesla-aktier for mere end 95 milliarder danske kroner, og nu fortsætter Tesla-direktøren med at sælge ud.

Senest har Elon Musk solgt yderligere 934.090 til en samlet værdi på godt én milliard dollar eller 6,57 milliarder danske kroner.

Men på trods af hans seneste milliardsalg sikrer Elon Musk sig alligevel en stor portion nye aktier til en pris på bare 6,24 dollar stykket. Det er et brandudsalg sammenlignet med den nuværende aktiekurs, der lyder på 1.088,47 dollar.

Det skyldes en aktieoption fra 2012, der sørger for at Tesla-direktøren får mulighed for at købe 1,6 millioner aktier i selskabet for den lave kurs.

Dermed sikrer Elon Musk sig en markant større ejerandel end han tidligere har haft. Med handlen sidder Elon Musk nemlig på mere end 177 millioner Tesla-aktier. I forrige kvartal lød hans ejerandel på 170,5 millioner aktier.

I løbet af de seneste uger har Elon Musk ellers solgt ud for et stort milliardbeløb af sine Tesla-aktier af flere omgange.

Pengene Tesla-direktøren har fået ud af selskabet skal i høj udstrækning bruges til at betale en større skattegæld, som Elon Musk skal betale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S