Elon Musk sælger igen aktier for én milliard dollar: Alligevel stiger hans ejerandel i Tesla

Verdens rigeste mand sælger endnu engang ud af sine enorme ejerandel i Tesla. Elon Musk har igen valgt at sælge ud af sine Tesla-aktier for et større milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk har over de seneste uger solgt Tesla-aktier for mere end 95 milliarder danske kroner, og nu fortsætter Tesla-direktøren med at sælge ud.

Senest har Elon Musk solgt yderligere 934.090 til en samlet værdi på godt én milliard dollar eller 6,57 milliarder danske kroner.

Men på trods af hans seneste milliardsalg sikrer Elon Musk sig alligevel en stor portion nye aktier til en pris på bare 6,24 dollar stykket. Det er et brandudsalg sammenlignet med den nuværende aktiekurs, der lyder på 1.088,47 dollar.

Det skyldes en aktieoption fra 2012, der sørger for at Tesla-direktøren får mulighed for at købe 1,6 millioner aktier i selskabet for den lave kurs.

Dermed sikrer Elon Musk sig en markant større ejerandel end han tidligere har haft. Med handlen sidder Elon Musk nemlig på mere end 177 millioner Tesla-aktier. I forrige kvartal lød hans ejerandel på 170,5 millioner aktier.

I løbet af de seneste uger har Elon Musk ellers solgt ud for et stort milliardbeløb af sine Tesla-aktier af flere omgange.

Pengene Tesla-direktøren har fået ud af selskabet skal i høj udstrækning bruges til at betale en større skattegæld, som Elon Musk skal betale.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse