Elon Musk efter hård kritik – betaler nu 72 milliarder kroner i skat

72 milliarder kroner. Så meget skal Elon Musk betale i amerikansk skat i 2021, oplyser rigmanden på Twitter.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste person Elon Musk, som magasinet Time for nylig udnævnte til årets person i 2021, har været under hård kritik for ikke at betale nok i skat.

Men på Twitter skriver han nu, at han i 2021 kommer til at betale 11 milliarder dollar svarende til 72 milliarder kroner i skat.

”For dem der bekymrer sig om det, så kommer jeg til at betale 11 milliarder dollar i skat i år,” skriver han.

Sælger aktier for milliarder

En del af forklaringen på Musk begrænsede skattebetalinger i de seneste år er, at han udelukkende er aflønnet i aktier, og derfor hverken modtager løn eller almindelige bonusser.

Hidtil har han samtidig kunne undgå at sælge sine aktier, og i stedet har han lånt penge med sin aktier som sikkerhed.

Men i løbet af det seneste år har han solgt aktier i Tesla for milliarder af kroner, som han nu skal betale skat af.

Kritik fra politikere

Ifølge tech-mediet The Verge stod han dog under alle omstændigheder til at skulle beskattes af sine aktieoptioner i løbet af 2022, hvilket dog indebar en risiko for, at han vil blive raget af skattestigninger som led i den amerikanske præsident Joe Bidens infrastrukturplan.

Blandt hans kritikere har været flere prominente amerikanske politikere her i blandt de to senatorer Bernie Sanders og Elizabeth Warren, der begge har været præsidentkandidater for det demokratiske parti.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS