Elon Musk efter hård kritik – betaler nu 72 milliarder kroner i skat

72 milliarder kroner. Så meget skal Elon Musk betale i amerikansk skat i 2021, oplyser rigmanden på Twitter.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste person Elon Musk, som magasinet Time for nylig udnævnte til årets person i 2021, har været under hård kritik for ikke at betale nok i skat.

Men på Twitter skriver han nu, at han i 2021 kommer til at betale 11 milliarder dollar svarende til 72 milliarder kroner i skat.

”For dem der bekymrer sig om det, så kommer jeg til at betale 11 milliarder dollar i skat i år,” skriver han.

Sælger aktier for milliarder

En del af forklaringen på Musk begrænsede skattebetalinger i de seneste år er, at han udelukkende er aflønnet i aktier, og derfor hverken modtager løn eller almindelige bonusser.

Hidtil har han samtidig kunne undgå at sælge sine aktier, og i stedet har han lånt penge med sin aktier som sikkerhed.

Men i løbet af det seneste år har han solgt aktier i Tesla for milliarder af kroner, som han nu skal betale skat af.

Kritik fra politikere

Ifølge tech-mediet The Verge stod han dog under alle omstændigheder til at skulle beskattes af sine aktieoptioner i løbet af 2022, hvilket dog indebar en risiko for, at han vil blive raget af skattestigninger som led i den amerikanske præsident Joe Bidens infrastrukturplan.

Blandt hans kritikere har været flere prominente amerikanske politikere her i blandt de to senatorer Bernie Sanders og Elizabeth Warren, der begge har været præsidentkandidater for det demokratiske parti.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos