Elon Musk efter hård kritik – betaler nu 72 milliarder kroner i skat

72 milliarder kroner. Så meget skal Elon Musk betale i amerikansk skat i 2021, oplyser rigmanden på Twitter.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verdens rigeste person Elon Musk, som magasinet Time for nylig udnævnte til årets person i 2021, har været under hård kritik for ikke at betale nok i skat.

Men på Twitter skriver han nu, at han i 2021 kommer til at betale 11 milliarder dollar svarende til 72 milliarder kroner i skat.

”For dem der bekymrer sig om det, så kommer jeg til at betale 11 milliarder dollar i skat i år,” skriver han.

Sælger aktier for milliarder

En del af forklaringen på Musk begrænsede skattebetalinger i de seneste år er, at han udelukkende er aflønnet i aktier, og derfor hverken modtager løn eller almindelige bonusser.

Hidtil har han samtidig kunne undgå at sælge sine aktier, og i stedet har han lånt penge med sin aktier som sikkerhed.

Men i løbet af det seneste år har han solgt aktier i Tesla for milliarder af kroner, som han nu skal betale skat af.

Kritik fra politikere

Ifølge tech-mediet The Verge stod han dog under alle omstændigheder til at skulle beskattes af sine aktieoptioner i løbet af 2022, hvilket dog indebar en risiko for, at han vil blive raget af skattestigninger som led i den amerikanske præsident Joe Bidens infrastrukturplan.

Blandt hans kritikere har været flere prominente amerikanske politikere her i blandt de to senatorer Bernie Sanders og Elizabeth Warren, der begge har været præsidentkandidater for det demokratiske parti.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S