Google er væltet af tronen: Her er den mest besøgte hjemmeside på internettet

Søgegiganten Google er blevet slået af tronen som internettet mest besøgte hjemmeside. Det massive brug af sociale medier har udfordret den amerikanske internet-kæmpe.

Artikel top billede

For millioner af mennesker er Googles søgeportal den nemmeste indgang til resten af internettet, og derfor har Google.com igennem årevis været verdens mest besøgte hjemmeside.

Den kinesiske videodelings-app TikTok har dog nu væltet Google af tronen, som verdens mest besøgte hjemmeside.

Det viser en opgørelse fra it-selskabet Cloudflare, skriver BBC.

Google var øverst på listen sidste år, men er altså blevet overhalet af TikTok, der har oplevet massiv succes i løbet af det seneste år.

Særligt under coronakrisen har TikTok set en massiv stigning i antallet af brugere. I dag er den kinesiske app blevet hentet mere end tre milliarder gange. Selskabet bag platformen, Bytedance, har én million aktive brugere.

Det er ikke første gang TikTok vælter en af de amerikanske it-giganter af tronen. I august kunne selskabet notere sig at have overhalet Facebook som verdens mest downloadede app.

Selskabet blev så populært, at Microsoft sidste år forsøgte at købe selskabet, da tidligere præsident Donald Trump truede med at forbyde platformen i USA, hvis den var drevet fra Kina.

Foruden Google og TikTok er Facebook, Amazon.com og Microsoft.com også på top 10 over verdens mest besøgte hjemmesider.

Massiv kritik

På trods af den store popularitet, så har TikTok også fået massiv kritik fra flere sider i løbet af de seneste to år, hvor app'en særligt er blevet populær.

Bytedance er flere gange blevet beskyldt for at overtræde brugernes rettigheder. Særligt i EU har flere organisationer langet ud efter selskabet.

Herhjemme har Datatilsynet tidligere udtalt sig om selskabet, men har i sidste ende sendt sagen videre til de irske datamyndigheder, hvor Bytedance har sit europæiske hovedkvarter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job