Google er væltet af tronen: Her er den mest besøgte hjemmeside på internettet

Søgegiganten Google er blevet slået af tronen som internettet mest besøgte hjemmeside. Det massive brug af sociale medier har udfordret den amerikanske internet-kæmpe.

Artikel top billede

For millioner af mennesker er Googles søgeportal den nemmeste indgang til resten af internettet, og derfor har Google.com igennem årevis været verdens mest besøgte hjemmeside.

Den kinesiske videodelings-app TikTok har dog nu væltet Google af tronen, som verdens mest besøgte hjemmeside.

Det viser en opgørelse fra it-selskabet Cloudflare, skriver BBC.

Google var øverst på listen sidste år, men er altså blevet overhalet af TikTok, der har oplevet massiv succes i løbet af det seneste år.

Særligt under coronakrisen har TikTok set en massiv stigning i antallet af brugere. I dag er den kinesiske app blevet hentet mere end tre milliarder gange. Selskabet bag platformen, Bytedance, har én million aktive brugere.

Det er ikke første gang TikTok vælter en af de amerikanske it-giganter af tronen. I august kunne selskabet notere sig at have overhalet Facebook som verdens mest downloadede app.

Selskabet blev så populært, at Microsoft sidste år forsøgte at købe selskabet, da tidligere præsident Donald Trump truede med at forbyde platformen i USA, hvis den var drevet fra Kina.

Foruden Google og TikTok er Facebook, Amazon.com og Microsoft.com også på top 10 over verdens mest besøgte hjemmesider.

Massiv kritik

På trods af den store popularitet, så har TikTok også fået massiv kritik fra flere sider i løbet af de seneste to år, hvor app'en særligt er blevet populær.

Bytedance er flere gange blevet beskyldt for at overtræde brugernes rettigheder. Særligt i EU har flere organisationer langet ud efter selskabet.

Herhjemme har Datatilsynet tidligere udtalt sig om selskabet, men har i sidste ende sendt sagen videre til de irske datamyndigheder, hvor Bytedance har sit europæiske hovedkvarter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse