Microsofts mislykkede milliardopkøb af TikTok er den "mærkeligste opgave" Satya Nadella nogensinde har haft

Det mislykkede forsøg på at købe den voldsomt populære app TikTok var et af de mest mærkværdige forløb, Microsofts topchef Satya Nadella nogensinde har oplevet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Da tidligere præsident Donald Trump sidste år krævede, at den kinesiske app TikTok, skulle sælge sin amerikanske forretning fra fik en række it-giganter pludselig travlt.

En af de virksomheder, der var langt i processen om at købe den voldsomt populære app var Microsoft. Selskabets topchef Satya Nadella, fortæller nu om forløbet i forbindelse med opkøbet, som han mener var særdeles besynderligt.

"Det er den mærkeligste aftale, jeg nogensinde har arbejdet med," forklarer Nadella til en konference i USA ifølge en række amerikanske medier.

Microsoft bud på den amerikanske del af appen lød på hele 30 milliarder dollar, men endte som bekendt med at gå i vasken efter præsidentvalget i USA.

"Først og fremmeste skal man huske på, at TikTok henvendte sig til os. Vi valgte ikke at opsøge TikTok," forklarer Satya Nadella og fortsætter:

"TikTok var klemt mellem en række problemer mellem de to hovedstæder, og de ønskede at få en partner," forklarer han.

Opkøbet kom nemlig på tale efter Donald Trump underskrev et dekret, der forbød TikTok i at være til stede i USA med mindre man solgte den del af forretningen til en amerikansk virksomhed.

Microsoft blev dog i sidste ende overhalet af Oracle, der kom med et nyt bud på appen. Selskabet endte dog aldrig med at købe TikTok, da Joe Biden efter han blev indsat som præsident i januar annullerede Trumps beslutning.

Siden da, forklarer Satya Nadella, virkede det som om, at de amerikanske myndigheder mistede interessen for handlen.

"Jeg tror præsident Trump havde en særlig mening om, hvad han gerne ville have, der skulle ske. Derefter blev det bare droppet. Det var interessant. Der var en periode, hvor jeg følte at de amerikanske myndigheder havde et særligt set retningslinjer, men så forsvandt de pludselig," siger Satya Nadeller ifølge Reuters.

Microsoft-topchefen afviser at svare på, om han fortryder, at selskabet ikke købte den amerikanske del af appen, der i dag har mere end en milliard brugere i hele verden.

Han noterer sig dog, at det er en interessant virksomhed.

"Jeg var ret facineret (af TikTok, red.). Lad os bare sige, at det åbenlyst er en fantastisk virksomhed."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S