Huawei forventer endnu et forfærdeligt regnskab: Omsætningen falder igen med 30 procent

Den kinesiske it-virksomhed Huawei forventninger endnu engang et blodrødt regnskab med en omsætning der styrtdykker med hele 30 procent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

2022 bliver endnu et rædselsår for kinesiske Huawei, der fortsat kæmper med det massive handelsforbud, der er mod selskabet fra USA.

Selskabet forventer derfor endnu engang, at omsætningen kommer til at falde med yderligere 30 procent, når selskabet næste gang fremlægger sit regnskab.

Det skriver Reuters.

I en nytårsmeddelelse til medarbejderne, skriver den skiftende formand for selskabet, der på nuværende tidspunkt er Guo Ping, at de ansatte skal forberede sig på endnu et turbulent år.

Det kommende år vil "komme med sin del af udfordringer," skriver han i meddelelsen, men er tilfreds med selskabets resultater for 2021.

Resultatet ventes at ende på 634 milliarder yuan eller 653 milliarder danske kroner.

Huawei kunne også i slutningen af 2021 fremvise et resultat, hvor omsætningen var faldet med 30 procent.

De svære vilkår for Huawei kommer efter USA's tidligere præsident Donald Trump inførte et omfattende forbud for amerikanske virksomheder med at handle med Huawei. Et forbud som Joe Biden har valgt at videreføre. Det har særligt ramt Huaweis smartphoneforretning hårdt.

Samtidig valgte en stor del af de vestlige lande at droppe Huawei til at udrulle det kommende 5G-netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse