Huawei forventer endnu et forfærdeligt regnskab: Omsætningen falder igen med 30 procent

Den kinesiske it-virksomhed Huawei forventninger endnu engang et blodrødt regnskab med en omsætning der styrtdykker med hele 30 procent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

2022 bliver endnu et rædselsår for kinesiske Huawei, der fortsat kæmper med det massive handelsforbud, der er mod selskabet fra USA.

Selskabet forventer derfor endnu engang, at omsætningen kommer til at falde med yderligere 30 procent, når selskabet næste gang fremlægger sit regnskab.

Det skriver Reuters.

I en nytårsmeddelelse til medarbejderne, skriver den skiftende formand for selskabet, der på nuværende tidspunkt er Guo Ping, at de ansatte skal forberede sig på endnu et turbulent år.

Det kommende år vil "komme med sin del af udfordringer," skriver han i meddelelsen, men er tilfreds med selskabets resultater for 2021.

Resultatet ventes at ende på 634 milliarder yuan eller 653 milliarder danske kroner.

Huawei kunne også i slutningen af 2021 fremvise et resultat, hvor omsætningen var faldet med 30 procent.

De svære vilkår for Huawei kommer efter USA's tidligere præsident Donald Trump inførte et omfattende forbud for amerikanske virksomheder med at handle med Huawei. Et forbud som Joe Biden har valgt at videreføre. Det har særligt ramt Huaweis smartphoneforretning hårdt.

Samtidig valgte en stor del af de vestlige lande at droppe Huawei til at udrulle det kommende 5G-netværk.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S