Huawei forventer endnu et forfærdeligt regnskab: Omsætningen falder igen med 30 procent

Den kinesiske it-virksomhed Huawei forventninger endnu engang et blodrødt regnskab med en omsætning der styrtdykker med hele 30 procent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

2022 bliver endnu et rædselsår for kinesiske Huawei, der fortsat kæmper med det massive handelsforbud, der er mod selskabet fra USA.

Selskabet forventer derfor endnu engang, at omsætningen kommer til at falde med yderligere 30 procent, når selskabet næste gang fremlægger sit regnskab.

Det skriver Reuters.

I en nytårsmeddelelse til medarbejderne, skriver den skiftende formand for selskabet, der på nuværende tidspunkt er Guo Ping, at de ansatte skal forberede sig på endnu et turbulent år.

Det kommende år vil "komme med sin del af udfordringer," skriver han i meddelelsen, men er tilfreds med selskabets resultater for 2021.

Resultatet ventes at ende på 634 milliarder yuan eller 653 milliarder danske kroner.

Huawei kunne også i slutningen af 2021 fremvise et resultat, hvor omsætningen var faldet med 30 procent.

De svære vilkår for Huawei kommer efter USA's tidligere præsident Donald Trump inførte et omfattende forbud for amerikanske virksomheder med at handle med Huawei. Et forbud som Joe Biden har valgt at videreføre. Det har særligt ramt Huaweis smartphoneforretning hårdt.

Samtidig valgte en stor del af de vestlige lande at droppe Huawei til at udrulle det kommende 5G-netværk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job