Antallet af .dk-adresser slår rekord på trods af strammere regler og prisstigninger

Der har aldrig før været så mange danske internetsider, som der er lige nu. En opgørelse fra DK Hostmaster viser, at antallet af hjemmesider, der slutter på .dk har nået et nyt rekordniveau.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

2021 bød på et rekordstort antal hjemmeside, som slutter på domænet .dk.

Det viser en opgørelse fra DK Hostmaster, der er ansvarlig for alle domæner med den danske landekode som afslutning, skriver Berlingske.

Op til nytår var der registreret i 1.388.636 .dk-adresser. Det er et rekordstort antal internetadresser, der dog kun er en beskeden fremgang.

I 2020 var der nemlig 1.388.257 ved udgangen af året, altså bare 379 færre domæner end 2021.

Selvom siderne er registreret, betyder det ikke, at de er aktive. Siderne i opgørelsen tæller alle de domæner DK Hostmaster har solgt, og derfor ikke om de bliver brugt eller ej.

Det rekordstore antal hjemmeside kommer efter DK Hostmaster ellers har strammet reglerne for, hvilke internetsider, der slutter på .dk, man kan få lov til at købe.

På den måde forsøger DK Hostmaster at uvedkommende køber rettighederne til en hjemmeside andre kan have interesse i.

I begyndelsen af 2021 valgte DK Hostmaster også at hæve priserne for at have et .dk-domæne. Det har tilsyneladende ikke bremset antallet af købte hjemmesider.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo