Antallet af .dk-adresser slår rekord på trods af strammere regler og prisstigninger

Der har aldrig før været så mange danske internetsider, som der er lige nu. En opgørelse fra DK Hostmaster viser, at antallet af hjemmesider, der slutter på .dk har nået et nyt rekordniveau.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

2021 bød på et rekordstort antal hjemmeside, som slutter på domænet .dk.

Det viser en opgørelse fra DK Hostmaster, der er ansvarlig for alle domæner med den danske landekode som afslutning, skriver Berlingske.

Op til nytår var der registreret i 1.388.636 .dk-adresser. Det er et rekordstort antal internetadresser, der dog kun er en beskeden fremgang.

I 2020 var der nemlig 1.388.257 ved udgangen af året, altså bare 379 færre domæner end 2021.

Selvom siderne er registreret, betyder det ikke, at de er aktive. Siderne i opgørelsen tæller alle de domæner DK Hostmaster har solgt, og derfor ikke om de bliver brugt eller ej.

Det rekordstore antal hjemmeside kommer efter DK Hostmaster ellers har strammet reglerne for, hvilke internetsider, der slutter på .dk, man kan få lov til at købe.

På den måde forsøger DK Hostmaster at uvedkommende køber rettighederne til en hjemmeside andre kan have interesse i.

I begyndelsen af 2021 valgte DK Hostmaster også at hæve priserne for at have et .dk-domæne. Det har tilsyneladende ikke bremset antallet af købte hjemmesider.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S