Antallet af .dk-adresser slår rekord på trods af strammere regler og prisstigninger

Der har aldrig før været så mange danske internetsider, som der er lige nu. En opgørelse fra DK Hostmaster viser, at antallet af hjemmesider, der slutter på .dk har nået et nyt rekordniveau.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

2021 bød på et rekordstort antal hjemmeside, som slutter på domænet .dk.

Det viser en opgørelse fra DK Hostmaster, der er ansvarlig for alle domæner med den danske landekode som afslutning, skriver Berlingske.

Op til nytår var der registreret i 1.388.636 .dk-adresser. Det er et rekordstort antal internetadresser, der dog kun er en beskeden fremgang.

I 2020 var der nemlig 1.388.257 ved udgangen af året, altså bare 379 færre domæner end 2021.

Selvom siderne er registreret, betyder det ikke, at de er aktive. Siderne i opgørelsen tæller alle de domæner DK Hostmaster har solgt, og derfor ikke om de bliver brugt eller ej.

Det rekordstore antal hjemmeside kommer efter DK Hostmaster ellers har strammet reglerne for, hvilke internetsider, der slutter på .dk, man kan få lov til at købe.

På den måde forsøger DK Hostmaster at uvedkommende køber rettighederne til en hjemmeside andre kan have interesse i.

I begyndelsen af 2021 valgte DK Hostmaster også at hæve priserne for at have et .dk-domæne. Det har tilsyneladende ikke bremset antallet af købte hjemmesider.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S