Kapitalfonden Axcel køber dansk softwareselskab for trecifret millionbeløb

Den danske softwarevirksomhed Picca er blevet solgt til kapitalfonden Axcel. Picca har netop rundet 100 medarbejdere, og bliver solgt for et trecifret millonbeløb, oplyser parterne.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den nordiske kapitalfond Axcel har købt majoriteten af den danske softwarevirksomhed Picca.

Selskabet er stiftede i 1988 og rundede for nyligt 100 medarbejdere, der holder til i Søborg nordvest for København.

Det skriver Børsen.

Ingen af de to parter ønsker at oplyse salsprisen for virksomheden, men siger til avisen, at der er tale om et trecifret millionbeløb under en halv milliard.

Picca udvikler software til produktionsvirksomheder, og har blandt andet kunder som Hofor, Aarhus vand, Leo Pharma, Novo Nordisk og Arla.

“Da Axcel henvendte sig, havde vi først sagt nej, men da de præsenterede deres nærmere tanker om nordisk automation, triggede det os til at gå videre i dialogen. Vi synes, det lød spændende, men vi turde ikke selv gøre det. Det gør vi nu med de kompetencer og den erfaring, Axcel har med,” siger Henrik Jensen til avisen.

I sit seneste regnskab rundede Picca en bruttofortjeneste på 89 millioner kroner. Samtidig lød resultatet på 17 millioner kroner.

I sommeren valgte kapitalfonden Polaris at skille sig af med danske Prodata Consult, der også blev overtaget af kapitalfonden Axcel.

Her blev prisen heller ikke oplyst, men det danske erhvervsmedie InsideBusiness har tidligere skrevet, at prisen angiveligt ligger i omegnen af halvanden og to milliarder kroner.

Annonce

Statens IT

It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job