Kapitalfonden Axcel køber dansk softwareselskab for trecifret millionbeløb

Den danske softwarevirksomhed Picca er blevet solgt til kapitalfonden Axcel. Picca har netop rundet 100 medarbejdere, og bliver solgt for et trecifret millonbeløb, oplyser parterne.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den nordiske kapitalfond Axcel har købt majoriteten af den danske softwarevirksomhed Picca.

Selskabet er stiftede i 1988 og rundede for nyligt 100 medarbejdere, der holder til i Søborg nordvest for København.

Det skriver Børsen.

Ingen af de to parter ønsker at oplyse salsprisen for virksomheden, men siger til avisen, at der er tale om et trecifret millionbeløb under en halv milliard.

Picca udvikler software til produktionsvirksomheder, og har blandt andet kunder som Hofor, Aarhus vand, Leo Pharma, Novo Nordisk og Arla.

“Da Axcel henvendte sig, havde vi først sagt nej, men da de præsenterede deres nærmere tanker om nordisk automation, triggede det os til at gå videre i dialogen. Vi synes, det lød spændende, men vi turde ikke selv gøre det. Det gør vi nu med de kompetencer og den erfaring, Axcel har med,” siger Henrik Jensen til avisen.

I sit seneste regnskab rundede Picca en bruttofortjeneste på 89 millioner kroner. Samtidig lød resultatet på 17 millioner kroner.

I sommeren valgte kapitalfonden Polaris at skille sig af med danske Prodata Consult, der også blev overtaget af kapitalfonden Axcel.

Her blev prisen heller ikke oplyst, men det danske erhvervsmedie InsideBusiness har tidligere skrevet, at prisen angiveligt ligger i omegnen af halvanden og to milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S