Kapitalfonden Axcel køber dansk softwareselskab for trecifret millionbeløb

Den danske softwarevirksomhed Picca er blevet solgt til kapitalfonden Axcel. Picca har netop rundet 100 medarbejdere, og bliver solgt for et trecifret millonbeløb, oplyser parterne.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den nordiske kapitalfond Axcel har købt majoriteten af den danske softwarevirksomhed Picca.

Selskabet er stiftede i 1988 og rundede for nyligt 100 medarbejdere, der holder til i Søborg nordvest for København.

Det skriver Børsen.

Ingen af de to parter ønsker at oplyse salsprisen for virksomheden, men siger til avisen, at der er tale om et trecifret millionbeløb under en halv milliard.

Picca udvikler software til produktionsvirksomheder, og har blandt andet kunder som Hofor, Aarhus vand, Leo Pharma, Novo Nordisk og Arla.

“Da Axcel henvendte sig, havde vi først sagt nej, men da de præsenterede deres nærmere tanker om nordisk automation, triggede det os til at gå videre i dialogen. Vi synes, det lød spændende, men vi turde ikke selv gøre det. Det gør vi nu med de kompetencer og den erfaring, Axcel har med,” siger Henrik Jensen til avisen.

I sit seneste regnskab rundede Picca en bruttofortjeneste på 89 millioner kroner. Samtidig lød resultatet på 17 millioner kroner.

I sommeren valgte kapitalfonden Polaris at skille sig af med danske Prodata Consult, der også blev overtaget af kapitalfonden Axcel.

Her blev prisen heller ikke oplyst, men det danske erhvervsmedie InsideBusiness har tidligere skrevet, at prisen angiveligt ligger i omegnen af halvanden og to milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks