Kapitalfonden Axcel køber dansk softwareselskab for trecifret millionbeløb

Den danske softwarevirksomhed Picca er blevet solgt til kapitalfonden Axcel. Picca har netop rundet 100 medarbejdere, og bliver solgt for et trecifret millonbeløb, oplyser parterne.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den nordiske kapitalfond Axcel har købt majoriteten af den danske softwarevirksomhed Picca.

Selskabet er stiftede i 1988 og rundede for nyligt 100 medarbejdere, der holder til i Søborg nordvest for København.

Det skriver Børsen.

Ingen af de to parter ønsker at oplyse salsprisen for virksomheden, men siger til avisen, at der er tale om et trecifret millionbeløb under en halv milliard.

Picca udvikler software til produktionsvirksomheder, og har blandt andet kunder som Hofor, Aarhus vand, Leo Pharma, Novo Nordisk og Arla.

“Da Axcel henvendte sig, havde vi først sagt nej, men da de præsenterede deres nærmere tanker om nordisk automation, triggede det os til at gå videre i dialogen. Vi synes, det lød spændende, men vi turde ikke selv gøre det. Det gør vi nu med de kompetencer og den erfaring, Axcel har med,” siger Henrik Jensen til avisen.

I sit seneste regnskab rundede Picca en bruttofortjeneste på 89 millioner kroner. Samtidig lød resultatet på 17 millioner kroner.

I sommeren valgte kapitalfonden Polaris at skille sig af med danske Prodata Consult, der også blev overtaget af kapitalfonden Axcel.

Her blev prisen heller ikke oplyst, men det danske erhvervsmedie InsideBusiness har tidligere skrevet, at prisen angiveligt ligger i omegnen af halvanden og to milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S