Danske tech-selskaber er populære som aldrig før: Antallet af virksomhedshandler fordoblede i 2021

Danske it-selskaber er i særdeles høj kurs. Dette faktum blev understreget i 2021, hvor dobbelt så mange af landets tech-selskaber skiftede hænder. Få indblik i nogle af årets største milliardhandler.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor mange danske it-selskaber, der blev solgt i 2021
  • Indblik i nogle af årets største handler
480
2:30 min
Investorer flokkes om danske it-selskaber, der er populære som aldrig før.

I løbet af 2021 har riften om de eftertragtede virksomheder for alvor taget til. Omkring 200 danske it-selskaber er blvet købt i løbet af året, hvilket er en fordobling i forhold til 2020, skriver Finans.

Det voldsomme antal handler fortæller en historie om, at man i Danmark kan noget særligt, vurderer Anders W. Eriknauer, ledende partner i rådgivningshuset Nordic M&A.

"Vi har et sikkert marked, hvor der er styr på lovgivningen, og man kan have tillid til myndighederne. Desuden er der en meget stor fordel i, at vi har en virkeligt godt uddannet arbejdsstyrke, og dertil kommer, at vi har haft rigtig mange store succeser inden for it-software og digitalisering," siger han til mediet.

Ud af de 200 solgte, danske it-selskaber er 57 af dem gået til nordiske købere. Godt halvdelen er gået på amerikanske hænder og en mindre tredjedel er købt af europæiske spillere. Resten er fordelt udover hele verden, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)