Pressede forsyningskæder skaber kvalitetsproblemer for dansk robot-succes

De pressede forsyningskæder skaber en helt ny type problemer for den danske robotsucces, Blue Ocean Robotics

Artikel top billede

Den går i øjeblikket strygende for det danske robotfirma Blue Ocean Robotics, der for nylig kunne indkassere en investering på 335 millioner kroner fra Mærsks Holdning-selskab, A.P Møller Holding

Men ifølge Børsen udfordres selskabet også af det aktuelle pres på de globale forsyningskæder, hvor alt lige fra mikrochip til kabler ofte er i restordre.

Ifølge Blue Ocean Robotics skaber de pressede forsyningskæder dog ikke alene ventetider på komponenterne. Det går også udover kvaliteten.

“Vi har oplevet skruer, der var defekte, eller kabler, som pludselig ikke fungerede efter ugers brug. Det er helt utroligt, at de kvalitetsproblemer slipper gennem forsyningskæderne, men det sker altså,” siger Claus Risager, direktør i Blue Ocean Robotics, til Børsen.

Omsætning er tyvedoblet

Robotselskabet fra Odense har i dag 225 ansatte og en omsætning på 200 millioner kroner, og ifølge Børsen er selskabets salg blevet tyvedoblet siden 2018.

Blue Ocean Robotics har bygget en platform, der gør det muligt, at skabe en masse vidt forskellige robotter.

I et interviewet med Computerworld har Claus Risager omtalt Blue Ocean Robotics som ”a robot venture factory.”

”Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder,” sagde han til Computerworld.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job