Pressede forsyningskæder skaber kvalitetsproblemer for dansk robot-succes

De pressede forsyningskæder skaber en helt ny type problemer for den danske robotsucces, Blue Ocean Robotics

Artikel top billede

Den går i øjeblikket strygende for det danske robotfirma Blue Ocean Robotics, der for nylig kunne indkassere en investering på 335 millioner kroner fra Mærsks Holdning-selskab, A.P Møller Holding

Men ifølge Børsen udfordres selskabet også af det aktuelle pres på de globale forsyningskæder, hvor alt lige fra mikrochip til kabler ofte er i restordre.

Ifølge Blue Ocean Robotics skaber de pressede forsyningskæder dog ikke alene ventetider på komponenterne. Det går også udover kvaliteten.

“Vi har oplevet skruer, der var defekte, eller kabler, som pludselig ikke fungerede efter ugers brug. Det er helt utroligt, at de kvalitetsproblemer slipper gennem forsyningskæderne, men det sker altså,” siger Claus Risager, direktør i Blue Ocean Robotics, til Børsen.

Omsætning er tyvedoblet

Robotselskabet fra Odense har i dag 225 ansatte og en omsætning på 200 millioner kroner, og ifølge Børsen er selskabets salg blevet tyvedoblet siden 2018.

Blue Ocean Robotics har bygget en platform, der gør det muligt, at skabe en masse vidt forskellige robotter.

I et interviewet med Computerworld har Claus Risager omtalt Blue Ocean Robotics som ”a robot venture factory.”

”Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder,” sagde han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S