Sig "hej Google" til din bil - Volvo åbner for både Youtube-streaming og stemmestyring i sine biler

Snart kan du bruge Google Assistant i en række nyere biler fra Volvo, som også vil åbne for videostreaming via Youtube.

Artikel top billede

Foto: Volvo

Som den første bilproducent vil Volvo Cars snart integrere Google Home i sine biler.

Det betyder, at det bliver muligt at sige ”hej Google” til din nye bil og betjene en række af bilens funktioner med stemmestyring via Google Assistant.

Det oplyser Volvo i en pressemeddelelse.

Eksempelvis vil Volvo-ejerne i fremtiden kunne betjene opvarmning eller aflåsning af bilen via stemmestyring inde fra stuen eller mobilens Googles Home-app.

”Med denne integration kan vi forbedre kundeoplevelsen betragteligt – da det giver kunderne mulighed for nemt og sikkert at betjene deres bil hjemmefra eller på farten ved hjælp af enhver personlig enhed, der har Google Assistant," siger Henrik Green, teknologichef hos Volvo Cars, i en pressemeddelelse.

Kræver Android-system

Volvo oplyser at funktionaliteten kræver, at brugerne har en model med et Android-styret infotainmentsystem, der er tilknyttet Volvo Cars egen app samt en Google Assistant-enhed.

Udover Google Home-integrationen oplyser Volvo Cars, at Youtube ligeledes vil gjort tilgængelig som app i biler med Android-styrede infotaintmentstystem, hvilket blandt andet vil gøre det muligt for elbilsejere at streame video, mens deres bil lader op.

”Med YouTube og andre store streamingtjenester, der er på vej, kan vores kunder nyde deres ladestop i stedet for at opleve det som et irritationsmoment og dermed gøre elbil-ejerskabet en smule mere behageligt og nemmere," oplyser Henrik Green ifølge en pressemeddelelse.

De nye funktionaliteter vil ifølge Volvo blive gjort gradvis tilgængelig i de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job