Volvo ramt af omfattende cyberangreb: Tophemmelige data er blevet stjålet

Bilgiganten Volvo er ramt af et cyberangreb, hvor der er blevet stjålet data om selskabets produktudvikling, og derudover advarer koncernen om, at angrebet kan føre til driftsforstyrrelser.

Artikel top billede

Volvo advarer om at cyberangrebet kan få indflydelse med selskabets drift i den kommende tid. Her er et det billede fra Volvos fabrik i den belgiske by Gent. Foto: Lars Jacobsen

Den svenske bilgigant Volvo, der i dag er ejet af det kinesiske konsortium Geely, er blevet ramt af et omfattende cyberangreb.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Det fremgår af pressemeddelelsen, at selskabet blandt andet har fået stjålet data, der relaterer sig til selskabets tophemmelige forskning og produktudvikling.

Samtidig oplyser Volvo også, at cyberangrebet kan få indflydelse på driften i den kommende tid.

Volvo oplyser, at selskabet øjeblikkeligt har valgt at implementere en række sikkerhedsmæssige foranstaltninger, der skal forhindre at de it-kriminelle kan få adgang til flere data.

Derudover oplyser Volvo, at alle relevante myndigheder er blevet underrettet.

Ifølge Volvo er der ikke på nuværende tidspunkt tegn på, at kundedata er blevet kompromitteret eller at angrebet skulle få konsekvenser for sikkerheden i kundernes biler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse