Norlys kobler sig på Fibias enorme fibernet: Får adgang til en halv million potentielle kunder

Norlys er snart klar til at levere lynhurtigt internet og tv til 500.000 danskere. Selskabet får i en ny aftale nemlig adgang til Fibia fibernetværk.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Nu bliver det muligt for 500.000 danskere fordelt over Sjælland, Lolland, Falster og Østjylland at få internet- og tv fra Norlys.

Det er resultatet af en ny aftale, hvor Norlys får adgang til Fibias fibernet.

"Vi er meget glade for aftalen med Fibia, der giver os adgang til 500.000 potentielle kunder i landsdele, hvor vi førhen ikke har haft så stor en rækkevidde. Det betyder også, at vi tager endnu et stort skridt mod vores målsætning om at blive en landsdækkende udbyder af tv og internet," fortæller Gert Rieder, direktør for Teknik & infrastruktur i Norlys Digital, i en meddelelse til Computerworld.

Hos Fibia er teknisk direktør Steen Nielsen godt tilfreds med aftalen, der giver Fibias kunder et større udvalg af vælge mellem.

"Det er godt for forbrugerne at få flere udbydere at vælge imellem. Det gør det muligt for enhver privatkunde eller virksomhed at vælge lige netop det produkt, der passer bedst til deres behov," Siger han.

Norlys planlægger vi, at der fra omkring sommer åbnes op for salget af selskabets internet- og tv-produkterne via Fibias fibernet.

Norlys blev en realitet, da SE og Eniig fusionerede forrige år. Seskabet er ejet af 735.000 andelshavere, og har 2.500 ansatte i det hele. Norlys ejer blandt andet Stofa, der er landets andenstørste tv-udbyder efter Yousee.

Fra årsskiftet trådte en ny aftale i kraft mellem Norlys og Energi Fyn. Her blev det muligt for Norlys at levere internet og tv til 100.000 husstande på fyn.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S