Norlys kobler sig på Fibias enorme fibernet: Får adgang til en halv million potentielle kunder

Norlys er snart klar til at levere lynhurtigt internet og tv til 500.000 danskere. Selskabet får i en ny aftale nemlig adgang til Fibia fibernetværk.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Nu bliver det muligt for 500.000 danskere fordelt over Sjælland, Lolland, Falster og Østjylland at få internet- og tv fra Norlys.

Det er resultatet af en ny aftale, hvor Norlys får adgang til Fibias fibernet.

"Vi er meget glade for aftalen med Fibia, der giver os adgang til 500.000 potentielle kunder i landsdele, hvor vi førhen ikke har haft så stor en rækkevidde. Det betyder også, at vi tager endnu et stort skridt mod vores målsætning om at blive en landsdækkende udbyder af tv og internet," fortæller Gert Rieder, direktør for Teknik & infrastruktur i Norlys Digital, i en meddelelse til Computerworld.

Hos Fibia er teknisk direktør Steen Nielsen godt tilfreds med aftalen, der giver Fibias kunder et større udvalg af vælge mellem.

"Det er godt for forbrugerne at få flere udbydere at vælge imellem. Det gør det muligt for enhver privatkunde eller virksomhed at vælge lige netop det produkt, der passer bedst til deres behov," Siger han.

Norlys planlægger vi, at der fra omkring sommer åbnes op for salget af selskabets internet- og tv-produkterne via Fibias fibernet.

Norlys blev en realitet, da SE og Eniig fusionerede forrige år. Seskabet er ejet af 735.000 andelshavere, og har 2.500 ansatte i det hele. Norlys ejer blandt andet Stofa, der er landets andenstørste tv-udbyder efter Yousee.

Fra årsskiftet trådte en ny aftale i kraft mellem Norlys og Energi Fyn. Her blev det muligt for Norlys at levere internet og tv til 100.000 husstande på fyn.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S