Frygter kinesisk smartphone-spionage: Lad jeres telefon blive derhjemme

Få uger før vinter-OL skydes i gang i den kinesiske Beijing er cybersikkerhed blevet et tema, og nu opfordres nogle af atleterne til at lade deres personlige computere og telefoner blive derhjemme.

Artikel top billede

Cybersikkerhed er pludselig blevet et tema i forbindelse med det kommende vinter-OL, der i år finder sted i den kinesiske hovedstad Beijing.

For her breder der sig ifølge nyhedsbureauet Reuters nu en frygt for, at atleterne kan blive ofre for det omfattende kinesiske overvågningsapparat.

I Nederlandene har frygten for kinesisk overvågning således fået landets olympiske komite til at komme med en udsædvanlig opfordring til landets atleter.

Af cybersikkerheds-hensyn opfordres de ifølge Reuters til at lade både deres personlige smartphones og bærbare computere blive derhjemme.

"En helt særlig situation"

Formanden for den olympiske komite i Nederlandene, Geert Slot, ønsker ifølge Reuters ikke at kommentere på den specifikke anbefaling.

Men han oplyser dog følgende til nyhedsbureauet:

’Cybersikkerhed er blevet et stadig mere vigtigt emne de seneste år, men Kina har også lukket sit internet fuldstændig, hvilket gør det til en helt særlig situation,” lyder det ifølge Reuters fra Geert Slot.

For at beskytte atleterne fra Nederlandene mod at deres personlige data falder i kinesernes hænder vil de blive udstyret med nye og ubrugte enheder, som erstatning for deres egne, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S