Frygter kinesisk smartphone-spionage: Lad jeres telefon blive derhjemme

Få uger før vinter-OL skydes i gang i den kinesiske Beijing er cybersikkerhed blevet et tema, og nu opfordres nogle af atleterne til at lade deres personlige computere og telefoner blive derhjemme.

Artikel top billede

Cybersikkerhed er pludselig blevet et tema i forbindelse med det kommende vinter-OL, der i år finder sted i den kinesiske hovedstad Beijing.

For her breder der sig ifølge nyhedsbureauet Reuters nu en frygt for, at atleterne kan blive ofre for det omfattende kinesiske overvågningsapparat.

I Nederlandene har frygten for kinesisk overvågning således fået landets olympiske komite til at komme med en udsædvanlig opfordring til landets atleter.

Af cybersikkerheds-hensyn opfordres de ifølge Reuters til at lade både deres personlige smartphones og bærbare computere blive derhjemme.

"En helt særlig situation"

Formanden for den olympiske komite i Nederlandene, Geert Slot, ønsker ifølge Reuters ikke at kommentere på den specifikke anbefaling.

Men han oplyser dog følgende til nyhedsbureauet:

’Cybersikkerhed er blevet et stadig mere vigtigt emne de seneste år, men Kina har også lukket sit internet fuldstændig, hvilket gør det til en helt særlig situation,” lyder det ifølge Reuters fra Geert Slot.

For at beskytte atleterne fra Nederlandene mod at deres personlige data falder i kinesernes hænder vil de blive udstyret med nye og ubrugte enheder, som erstatning for deres egne, skriver Reuters.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks