Frygter kinesisk smartphone-spionage: Lad jeres telefon blive derhjemme

Få uger før vinter-OL skydes i gang i den kinesiske Beijing er cybersikkerhed blevet et tema, og nu opfordres nogle af atleterne til at lade deres personlige computere og telefoner blive derhjemme.

Artikel top billede

Cybersikkerhed er pludselig blevet et tema i forbindelse med det kommende vinter-OL, der i år finder sted i den kinesiske hovedstad Beijing.

For her breder der sig ifølge nyhedsbureauet Reuters nu en frygt for, at atleterne kan blive ofre for det omfattende kinesiske overvågningsapparat.

I Nederlandene har frygten for kinesisk overvågning således fået landets olympiske komite til at komme med en udsædvanlig opfordring til landets atleter.

Af cybersikkerheds-hensyn opfordres de ifølge Reuters til at lade både deres personlige smartphones og bærbare computere blive derhjemme.

"En helt særlig situation"

Formanden for den olympiske komite i Nederlandene, Geert Slot, ønsker ifølge Reuters ikke at kommentere på den specifikke anbefaling.

Men han oplyser dog følgende til nyhedsbureauet:

’Cybersikkerhed er blevet et stadig mere vigtigt emne de seneste år, men Kina har også lukket sit internet fuldstændig, hvilket gør det til en helt særlig situation,” lyder det ifølge Reuters fra Geert Slot.

For at beskytte atleterne fra Nederlandene mod at deres personlige data falder i kinesernes hænder vil de blive udstyret med nye og ubrugte enheder, som erstatning for deres egne, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S