5G-udrulning sat på pause i USA efter advarsel om forestående "katastrofal" luftfartskrise

Flere amerikanske teleselskaber har advaret om, at en planlagt 5G-udrulning tæt på store lufthavne vil kunne forstyrre systemer i en sådan grad, at det vil lede til en luftfartskrise. Nu har teleselskaberne AT&T og Verizon udskudt at tænde en række trådløse tårne.

Artikel top billede

AT&T og Verizon Communications er blevet enige om midlertidigt at udskyde at tænde nogle trådløse tårne ​​i nærheden af ​​vigtige amerikanske lufthavne for at undgå en betydelig forstyrrelse af amerikanske flyvninger.

Det skriver Reuters.

De er i gang med en stor udrulning af 5G-tjeneste i USA, der skal bringe hurtigere trådløs service.

Amerikanske teleselskaber har imidlertid meldt om katastrofale følger, hvis tjenesterne bliver tændt for tæt på centrale lufthavne, hvor det nye netværkssystem muligvis kan forstyrre cockpit-systemer i fly.

Præsident Joe Biden hylder beslutningen fra teleselskaberne og sagde, at den "vil undgå potentielt ødelæggende forstyrrelser af passagerrejser, fragtoperationer og vores økonomiske genopretning, samtidig med at mere end 90 procent af udrulningen af ​​trådløse tårne ​​kan ske som planlagt."

FAA har advaret om, at trådløs 5G-interferens kan påvirke følsomme flyinstrumenter såsom radiohøjdemålere og betydeligt hæmme operationer med lav sigtbarhed.

Flere amerikanske flyselskaber har advaret på det kraftigste mod 5G-udrulningen tæt på centrale lufthavne.

Flyselskaber og Federal Aviation Administration (FAA) har advaret om, at nye restriktioner som følge af 5G-tjenesten, som Verizon og AT&T skal lancere, stadig ville medføre nogle flyafbrydelser.

United Airlines fortalte kunder på et fly fra Denver til Houston, at en tre timers forsinkelse var et resultat af de nye 5G-systemer, ifølge en meddelelse på deres hjemmeside.

Som følge af bekymringerne har Verizon midlertidigt besluttet ikke at tænde omkring 500 tårne ​​i nærheden af ​​lufthavne, fortæller kilder til Reuters, eller mindre end 10 procent af selskabets planlagte udrulning.

Imens skal luftfartsselskaberne og FAA arbejde på en permanent løsning. Detaljer om aftalen, herunder længden af ​​pausen, blev ikke offentliggjort.

Både Verizon og AT&T vil lancere 5G andre steder i landet.

Formand for Federal Communications Commission, Jessica Rosenworcel, sagde i en erklæring, at FAA "har en proces på plads til at vurdere højdemålerens ydeevne i 5G-miljøet og løse eventuelle resterende bekymringer. Det er vigtigt, at FAA nu fuldfører denne proces med både omhu og hurtighed."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job