Bankdata fordobler medarbejderstaben i sin Aarhus-afdeling

It-virksomheden Bankdata har fået gevaldigt vokseværk, men én praktikalitet forhindrer firmaet i at ansætte endnu flere teknologi-medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finans-it-virksomheden Bankdata har haft travlt med ansættelerne på det sendte. De har fordoblet deres medarbejderskarre i den aarhusianske afdeling, til nu at tælle 90 kontorpladser.

Kontoret åbnede tilbage i 2016 og ligger centralt i it-byen Katrinebjerg, hvor blandt andet Aarhus Universitet har centreret al sin IT-forskning og -uddannelse.

"Det er blandt andet den lette adgang til de bedste it- og tech-eksperter i Danmark, der gør Aarhus og INCUBA så attraktiv for Bankdata," skriver Bankdata i en pressemeddelse til Computerworld.

Det er virksomhedens ønske at udvidde yderligere, men pladsmangel slår en bremseklods i vokseværket.

"Hver gang en virksomhed forlader bygningen, har vi stået parate til at overtage pladserne,” fortæller Esben Kolind Laustrup, der er administrerende direktør i Bankdata.

Pladsudfordringeren planlægger INCUBA nu at imødekomme ved at udvidde de eksisterende 12.000 kvadratmeter med yderligere 10.000.

Bankdatas Aarhus-kontor har til huse i INCUBA, som virkomheden deler med andre it-virksomheder som Microsoft, Chainalysis, Concordium med flere. I alt tæller virksomheden over 750 medarbejdere, der er fordelt i Silkeborg, Fredericia og Aarhus.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job