Bankdata fordobler medarbejderstaben i sin Aarhus-afdeling

It-virksomheden Bankdata har fået gevaldigt vokseværk, men én praktikalitet forhindrer firmaet i at ansætte endnu flere teknologi-medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finans-it-virksomheden Bankdata har haft travlt med ansættelerne på det sendte. De har fordoblet deres medarbejderskarre i den aarhusianske afdeling, til nu at tælle 90 kontorpladser.

Kontoret åbnede tilbage i 2016 og ligger centralt i it-byen Katrinebjerg, hvor blandt andet Aarhus Universitet har centreret al sin IT-forskning og -uddannelse.

"Det er blandt andet den lette adgang til de bedste it- og tech-eksperter i Danmark, der gør Aarhus og INCUBA så attraktiv for Bankdata," skriver Bankdata i en pressemeddelse til Computerworld.

Det er virksomhedens ønske at udvidde yderligere, men pladsmangel slår en bremseklods i vokseværket.

"Hver gang en virksomhed forlader bygningen, har vi stået parate til at overtage pladserne,” fortæller Esben Kolind Laustrup, der er administrerende direktør i Bankdata.

Pladsudfordringeren planlægger INCUBA nu at imødekomme ved at udvidde de eksisterende 12.000 kvadratmeter med yderligere 10.000.

Bankdatas Aarhus-kontor har til huse i INCUBA, som virkomheden deler med andre it-virksomheder som Microsoft, Chainalysis, Concordium med flere. I alt tæller virksomheden over 750 medarbejdere, der er fordelt i Silkeborg, Fredericia og Aarhus.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job