Intel vil investere mere end 130 milliarder kroner i ny chip-fabrik

Intel er på vej med en kæmpe investering i et nyt chip-anlæg til mere end 130 milliarder kroner.

Artikel top billede

Den før så dominerende chip-gigant Intel er usædvanlig aggressiv i sin målsætninger for tiden.

Chip-produktionen skal øges markant. Det står klart, efter at pressede Intel nu gør klar til at investere ikke mindre end 20 milliarder dollar - svarende til 131 milliarder kroner - i ny produktionsfacilitet.

Ifølge Reuters planlægger Intel flere enorme fabrikker i Ohio i USA. De skal stå for at udvikle og fremstille avancerede chips, har Reuters fået det fortalt af kilder tæt på processen.

Den planlagte investering vil omfatte 3.000 permanente arbejdspladser på et 1.000 hektart stor område i New Albany, Ohio.

Her skal der minimum placeres to halvlederfabrikker, lyer det videre.

Vil investere mange flere milliarder

Den massive investering sker på et tidspunkt, hvor præsident Joe Biden pointeret, at USA er nødt til at øge udbuddet af halvledere og genopbygge forsyningskæder i landet.

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger skal optræde sammen med Joe Biden på fredag ​​i Det Hvide Hus, fortalte kilder til Reuters.

Selvom de 20 milliarder dollar lyder af en god sjat, er det kun første del af en voldsom ambitiøs og dyr plan fra Pat Gelsinger. Ifølge Reuters er planen et otte-fabrikskompleks, der vil kræve endnu flere milliard-investeringer.

Intel afviste at kommentere sine planer, men sagde i en erklæring, at Pat Gelsinger i dag fredag ​​ville afsløre detaljer om "Intels seneste planer for investeringer i produktionslederskab", da det arbejder "for at imødekomme den stigende efterspørgsel efter avancerede halvledere."

Pat Gelsinger er nødt til at ekspandere, især i Europa og USA, hvis Intel skal stå godt i konkurrencen med globale rivaler og kunne levere på den enorme efterspørgsel efter chips.

I går, torsdag, kunne Computerworld fortælle, at Samsung har overtaget Intels plads som den største chip-leverandør i verden målt på omsætning. Det er sket efter, at Intel ikke formåede at vækste forretningen fra 2020 til 2021, mens Samsung hævede omsætningen i chip-forretningen med over 30 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS