Intel vil investere mere end 130 milliarder kroner i ny chip-fabrik

Intel er på vej med en kæmpe investering i et nyt chip-anlæg til mere end 130 milliarder kroner.

Artikel top billede

Den før så dominerende chip-gigant Intel er usædvanlig aggressiv i sin målsætninger for tiden.

Chip-produktionen skal øges markant. Det står klart, efter at pressede Intel nu gør klar til at investere ikke mindre end 20 milliarder dollar - svarende til 131 milliarder kroner - i ny produktionsfacilitet.

Ifølge Reuters planlægger Intel flere enorme fabrikker i Ohio i USA. De skal stå for at udvikle og fremstille avancerede chips, har Reuters fået det fortalt af kilder tæt på processen.

Den planlagte investering vil omfatte 3.000 permanente arbejdspladser på et 1.000 hektart stor område i New Albany, Ohio.

Her skal der minimum placeres to halvlederfabrikker, lyer det videre.

Vil investere mange flere milliarder

Den massive investering sker på et tidspunkt, hvor præsident Joe Biden pointeret, at USA er nødt til at øge udbuddet af halvledere og genopbygge forsyningskæder i landet.

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger skal optræde sammen med Joe Biden på fredag ​​i Det Hvide Hus, fortalte kilder til Reuters.

Selvom de 20 milliarder dollar lyder af en god sjat, er det kun første del af en voldsom ambitiøs og dyr plan fra Pat Gelsinger. Ifølge Reuters er planen et otte-fabrikskompleks, der vil kræve endnu flere milliard-investeringer.

Intel afviste at kommentere sine planer, men sagde i en erklæring, at Pat Gelsinger i dag fredag ​​ville afsløre detaljer om "Intels seneste planer for investeringer i produktionslederskab", da det arbejder "for at imødekomme den stigende efterspørgsel efter avancerede halvledere."

Pat Gelsinger er nødt til at ekspandere, især i Europa og USA, hvis Intel skal stå godt i konkurrencen med globale rivaler og kunne levere på den enorme efterspørgsel efter chips.

I går, torsdag, kunne Computerworld fortælle, at Samsung har overtaget Intels plads som den største chip-leverandør i verden målt på omsætning. Det er sket efter, at Intel ikke formåede at vækste forretningen fra 2020 til 2021, mens Samsung hævede omsætningen i chip-forretningen med over 30 procent.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos