Intel vil investere mere end 130 milliarder kroner i ny chip-fabrik

Intel er på vej med en kæmpe investering i et nyt chip-anlæg til mere end 130 milliarder kroner.

Artikel top billede

Den før så dominerende chip-gigant Intel er usædvanlig aggressiv i sin målsætninger for tiden.

Chip-produktionen skal øges markant. Det står klart, efter at pressede Intel nu gør klar til at investere ikke mindre end 20 milliarder dollar - svarende til 131 milliarder kroner - i ny produktionsfacilitet.

Ifølge Reuters planlægger Intel flere enorme fabrikker i Ohio i USA. De skal stå for at udvikle og fremstille avancerede chips, har Reuters fået det fortalt af kilder tæt på processen.

Den planlagte investering vil omfatte 3.000 permanente arbejdspladser på et 1.000 hektart stor område i New Albany, Ohio.

Her skal der minimum placeres to halvlederfabrikker, lyer det videre.

Vil investere mange flere milliarder

Den massive investering sker på et tidspunkt, hvor præsident Joe Biden pointeret, at USA er nødt til at øge udbuddet af halvledere og genopbygge forsyningskæder i landet.

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger skal optræde sammen med Joe Biden på fredag ​​i Det Hvide Hus, fortalte kilder til Reuters.

Selvom de 20 milliarder dollar lyder af en god sjat, er det kun første del af en voldsom ambitiøs og dyr plan fra Pat Gelsinger. Ifølge Reuters er planen et otte-fabrikskompleks, der vil kræve endnu flere milliard-investeringer.

Intel afviste at kommentere sine planer, men sagde i en erklæring, at Pat Gelsinger i dag fredag ​​ville afsløre detaljer om "Intels seneste planer for investeringer i produktionslederskab", da det arbejder "for at imødekomme den stigende efterspørgsel efter avancerede halvledere."

Pat Gelsinger er nødt til at ekspandere, især i Europa og USA, hvis Intel skal stå godt i konkurrencen med globale rivaler og kunne levere på den enorme efterspørgsel efter chips.

I går, torsdag, kunne Computerworld fortælle, at Samsung har overtaget Intels plads som den største chip-leverandør i verden målt på omsætning. Det er sket efter, at Intel ikke formåede at vækste forretningen fra 2020 til 2021, mens Samsung hævede omsætningen i chip-forretningen med over 30 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse