Google lukker for gratis Google Workspace: Fremover skal du betale for at være med

Google sætter en stopper for gratis adgang til Google Workplace og brugere af selskabets gratis legacy-abonnement skal snart punge ud, hvis de ikke vil have deres konto suspenderet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bruger din organisation den gratis legacy-udgave af Google Workspace, så skal du snart til lommerne.

For fra 1. maj skal du vælge at overgå til et betalende abonnement, hvis du fortsat vil have adgang til din konto.

Google Workspace inkluderer Gmail, Drev, Meet, Kalender, Chat, Docs, Sheets, Slides, Keep, Sites og Forms.

Du vil dog først blive afkrævet betaling fra 1. juli, hvor Google Suite Legacy Free Edition permanent vi blive lukket

Det oplyser Google i en mail, der for nylig blev sendt til alle adminsitratorer af Google Workspace-konti.

Har du ikke selv aktivt valgt et nyt abonnement, vil Google automatisk overflytte dig til en abonnementsløsning, og hvis du ikke har oplyst betalingsinformationer, så vil din konto i stedet blive supenderet.

Blev lanceret i 2006

Den gratis adgang blev introduceret med den første udgave af Google Workspace i 2006, der dengang hed Google Apps og henvendte sig til skoler og virksomheder og blandt andet gav mulighed for, at man kunne bruge sit eget domæne med Googles løsninger.

I 2012 stoppede Google dog med at tilbyde den gratis løsning, men eksisterende bruger kunne dog forsætte med at bruge løsningen gratis.

Men den mulighed sætter Google altså en stopper for nu.

Den billigste Google Workspace-løsning, som Google kalder for Business Starter, koster seks dollar om måneden, hvilket svarer til cirka 40 kroner.

Med den løsning får du adgang til video-møder på op til 100 personer og 30 gb cloud-lagerplads.

Google Workspace inkluderer adgang til Gmail, Drev, Meet, Kalender, Chat, Docs, Sheets, Slides, Keep, Sites og Forms.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse