Danskstiftede Unity køber canadisk softwareselskab for 870 millioner kroner

Det danskstiftede Unity lægger små 900 millioner kroner på bordet for det canadiske softwareselskab Ziva Dynamics, der specialiserer sig i fremstilling af virkelighedstro spilkarakterer.

Artikel top billede

David Helgason, medstifter af Unity.

Unity kaster sig ud i endnu en kæmpehandel.

Det danskstiftede selskab køber Ziva Dynamics for 133 millioner dollar, svarende til 870 millioner kroner.

Ziva Dynamics, der blev grundlagt i 2015, specialiserer sig i anatomiske simulationer og kunstneriske værktøjer i realtid, lyder det.

'Teknologien er banebrydende i sin præcision, når det kommer til at give virtuelle figurer liv - og samtidig er redskaberne skalerbare og let tilgængelige for brugerne, uanset niveau,' skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

"Som mennesker er vi indstillet på at reagere på menneskelige bevægelser, og en del af hjernen er dedikeret til hurtigt at behandle ansigter og udtryksformer. At skabe virtuelle mennesker, der opfylder den kvalitet og dynamik, der er nødvendig for at tilfredsstille vores hjerner, er ekstremt kompliceret - og det mestrer Ziva Dynamics, som vi nu glæder os til at byde velkommen til Unity-familien,” siger Natasha Tatarchuk, VP of Graphics hos Unity.

Ziva Dynamics har hovedkontor i Vancouver, Canada.

Unity blev stiftet i Danmark af David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante og har specialiseret sig i at udvikle værktøjer til spiludvikling.

Selskabet blev i fjor børsnoteret på New York Stock Exchange og har hovedkvarter i USA, men dog fortsat en stor udviklingsafdeling i København.

Største opkøb nogensinde

Tilbage i november 2021 foretog Unity sit største opkøb nogensinde.

Selskabet købte det amerikanske Weta Digital, der står bag en lang række avancerede teknologier inden for 3D og visuelle effekter.

Unity lagde 1,6 milliarder dollar - omkring 10,5 milliarder kroner - på bordet for Weta Digital, der i sin tid blev grundlagt af Peter Jackson, som er manden bag Ringenes Herre-filmene.

"Med opkøbet får millioner af udviklere verden over adgang til den mest avancerede og sofistikerede VFX-teknologi [VFX = ‘Visual Effects,’ red], der findes. Når teknologien er integreret i Unitys førende RT3D-platform er fundamentet for fremtidens metaverse lagt,” meddelte Unity dengang.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S