Streaming: Flere år på isen med bundfrossen Coster-Waldau

Netflix-filmen Against the Ice premiere fortæller historien om en af de mest utrolige danske ekspeditioner.

Artikel top billede

Når nutidens eventyrere tager til Arktis, har de gasbrændere, rigelige forsyninger og moderne grej i bunkevis. Går det alligevel helt galt, kan man for det meste gribe satellittelefonen og ringe efter en helikopter.

Alligevel er kulden en hård modstander, og det er svært forestille sig de omstændigheder, fortidige ekspeditioner måtte håndtere.

Det kan man få en idé om i Nicolai Coster-Waldaus nye film Against the Ice, der har premiere 2. marts på Netflix.

Den handler om en af de mest utrolige danske polarbedrifter, nemlig Alabama-ekspeditionen (1909-1912), der drog tog ud for at lede efter overlevende eller omkomne fra den katastrofale Danmark-ekspedition i det nordøstlige Grønland.

I Against the Ice spiller Coster-Waldau selv ekspeditionens leder Ejnar Mikkelsen, der tager på en månedlang slædetur med maskinmester Iver P. Iversen (spillet af Joe Cole).

De bliver forsinket undervejs, formodes døde af resten af ekspeditionen, forlades og må klare sig i årevis på egen hånd i den arktiske ødemark uden reelt håb om redning.

Historien er ikke bare sand, men også så god at det er lidt utroligt, at den først bliver til film nu.

Men bedre sent end aldrig, og med Nicolai Coster-Waldaus tætte personlige tilknytning til Grønland formodes den at være i gode hænder.

Desuden er Charles Dance – der blandt andet spillede bundkyniske Tywin Lannister i Game of Thrones – med, og det bliver de færreste film dårligere af.

Se traileren her.

For øvrigt har vi tidligere skrevet om den fremragende podcast Den yderste grænse, der også har et afsnit om netop Mikkelsens og Iversens strabadser, der bestemt er værd at tilbringe en lille time i selskab med. Læs mere om de enkelte afsnit her (kan også findes på alle gængse podcasttjenester).

Titel: Against the Ice, Premiere 2. marts på Netflix

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job