Amazon, Microsoft og Google har opkøbt selskaber for 415 milliarder kroner i 2021: Så mange selskaber har de overtaget

2021 blev det vildeste opkøbsår for en stribe tech-giganter- til trods for øget opsyn fra konkurrencemyndighederne.

Artikel top billede

Microsoft, Amazon og Googles moderselskab Alphabet har haft et usædvanligt travlt med at købe sig større i løbet af 2021.

Sidste år har nemlig været det mest aktive for de tre selskaber, når man måler på antallet af opkøb og fusioner, fastslår en opgørelse fra analysehuset Dealogic.

Her førte Microsoft an med hele 56 handler på det ene år, flere end både Amazon og Google tilsammen. Disse to tech-giganter tegner sig for henholdsvis 29 og 22 opkøb i perioden.

Det skriver finansmediet CNBC.

Køb for næsten en billion

Blandt handlerne i 2021 er Microsofts opkøb af Nuance for over 120 milliarder og Amazons opkøb MGM Studios for over 50 milliarder kroner

Sammenlagt har Microsoft spenderet 170 millliarder kroner på nye virksomheder til koncernen, efterfulgt af opkøb for 145 milliarder kroner hos Alphabet, mens Amazon har snoldet for godt 100 milliarder.

2022 er dog blevet indledt af en endnu en rekordhandel fra Microsofts side, som spenderede godt 450 milliarder kroner på spil-giganten Activision.

Alt i alt giver det opkøb for 865 milliarder kroner og dermed nærmer selskaberne sig billionen.

Panik-shopping før lukketid

Den hektiske opkøbsaktivitet, kan dog være tegn på nye retningslinjer fra de amerikanske myndigheder, nærmer sig – og at tech-kæmperne derfor har travlt med at lukke handlerne inden konkurrencemyndigheder styrker søgelyset mod virksomhederne, lyder det.

For syv måneder siden overtog Lina Kahn roret ved de amerikanske handelstilsyn FTC, som siden sin debut har bebudet, at tilsynet skulle håndhæve konkurrencelovgivningen mere konsekvent.

Det er indtil videre blevet til en række højt profilerede søgsmål, heriblandt en ny sag rettet mod Facebooks opkøb af Instagram og Whatsapp.

De store store tech-giganter holder ifølge professor Eric Gordon ved Michigan University ”meget nøje øje med, og vil genneføre handler før, at myndighederne får held med at etablere juridiske fortilfælde for regulering,” forklarer han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S