Nationalbanken åbnen for at acceptere digital betaling

Efter at have afvist teknologien bag mange digitale betalingsformer er Nationalbanken nu klar til at se nærmere på digitale centralbankpenge og blockchain-teknologien, lyder det nu fra nationalbankdirektøren.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske Nationalbank kaster sig nu også ind i diskussionen om en mere digital, dansk økonomi.

Efter længere tids tøven indrømmer Nationalbankdirektør Signe Krogstrup nu, at den danske nationale bank skal satse mere på den digitale økonomi.

Det skriver Børsen.

“Vi har medarbejdere, som udelukkende beskæftiger sig med CBDC (digital valuta udstedt af centralbanker, red.) og de her nye teknologier, og vi har lavet en ny taskforce med et strategisk fokus på at afdække digitalisering og nye teknologier, og hvordan det har betydning for den finansielle sektor,” siger hun til avisen.

Samtidig indrømmer Signe Krogstrup, at man har været for tøvende med at kommunikere klart om strategien for digital valuta i Danmark.

Nationalbanken har flere gange afvist, at man vil kaste sig ind i udviklingen af en decideret dansk e-krone. Den plan fastholder banken stadig over for Børsen. I hvert fald når det gælder brug blandt private.

Tidligere har Nationalbanken også hældt Facebooks planer for en digital valuta ned ad brættet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS