Nationalbanken tvivler på at Facebooks omstridte kryptovaluta får stor udbredelse i Danmark

Facebooks kryptovaluta libra får næppe en udbredelse i Danmark, der får betydning for Nationalbankens kerneopgaver, vurderer banken selv.

Artikel top billede

Den danske nationalbank tvivler på, at Facebooks omstridte kryptovaluta libra kommer til at nyde nogen større udbredelse i Danmark.

Det oplyser Nationalbanken i en mail afsendt til Berlingske.

”I Danmark har vi hurtige og sikre indenlandske betalinger, og alle har adgang til en basal konto i banken. Derfor er det ikke oplagt, at Libra, hvis det overhovedet bliver til noget, skulle blive udbredt herhjemme i en grad, som giver overvejelser i forhold til Nationalbankens kerneopgaver, altså sikre betalinger, finansiel stabilitet og stabile priser,” lyder det i mailen til Berlingske fra Nationalbanken.

Læs også: Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Kan afhælpe reelle problemer

Den danske nationalbank påpeger dog, at Facebooks løsning kan afhjælpe en række helt relle problemer med grænseoverskridende problemer, som både er dyre og langsomme. Et problem der ifølge banken især rammer lavindkomstgrupper.

I mailen afviser Nationalbanken ligeledes, at den – eventuelt i samarbejde med andre europæiske centralbanker – overvejer et lignende krypto-initiativ.

Det er første gang, at den danske nationalbank udtaler sig om Facebooks kontroversielle kryptoplaner, der ellers er blevet mødt med hård kritik fra andre centralbanker rundt omkring i verden.

Eksempelvis har Frankrigs finansminister Bruno Le Maire har allerede i et interview med Bloomberg slået fast, at Facebooks valuta “ikke kan” og “aldrig må” få status som en selvstændig valuta

Samtidig har G7-landene (Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Storbritannien og USA) meddelt, at de vil undersøge de mulige konsekvenser for verdensøkonomien, hvis en kryptovaltua som libra får fodfæste, og i en høring i det amerikanske senat blev valutaen kritiseret af flere politikere, der stemplede den som et farligt eksperiment.

Læs også: Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S