Huawei kræver milliard-erstatning af Sverige efter udelukkelse fra 5G-udbygning

Huawei forlanger 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning for at Sverige har udelukket selskabet fra 5G-netværket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forlanger mindst 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning fra den svenske sta for at udelukke selskabet fra at deltage i udbygningen af 5G-netværket.

Det svenske Post- och Telestyrelsen (PTS) traf beslutningen om at sætte Huawei og kinesiske ZTE på porten i oktober 2020.

Siden har Huawei uden held forsøgt at få omgået den svenske udelukkelse.

Og det får altså nu det kinesiske selskab til at sagsøge den svenske stat under den internationale voldgiftsdomstol, ICSID (det står for ‘International Centre for Settlement of Investment Disputes.’)

ICSID åbnede sagen 21. januar, fremgår det af retsdokumenterne, som du finder her.

'Blot en brøkdel'

Huawei peger på, at erstatningskravet udgør ‘blot en brøkdel af det samlede tab, som Huawei vil få som følge af den svenske regerings handlinger.”

“De svenske myndigheders beslutning om at diskriminere mod Huawei og ekskludere selsakbet fra 5G-udrulningen har i udpræget grad skadet Huaweis investering i Sverige og været i strid med Sveriges internationale forpligtelser,” meddeler Huawei.

Sverige var det andet land i Europa, der satte Huawei på porten som leverandør af udstyr til den store 5G-udbygning. Storbritannien var det første.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S