Huawei kræver milliard-erstatning af Sverige efter udelukkelse fra 5G-udbygning

Huawei forlanger 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning for at Sverige har udelukket selskabet fra 5G-netværket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forlanger mindst 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning fra den svenske sta for at udelukke selskabet fra at deltage i udbygningen af 5G-netværket.

Det svenske Post- och Telestyrelsen (PTS) traf beslutningen om at sætte Huawei og kinesiske ZTE på porten i oktober 2020.

Siden har Huawei uden held forsøgt at få omgået den svenske udelukkelse.

Og det får altså nu det kinesiske selskab til at sagsøge den svenske stat under den internationale voldgiftsdomstol, ICSID (det står for ‘International Centre for Settlement of Investment Disputes.’)

ICSID åbnede sagen 21. januar, fremgår det af retsdokumenterne, som du finder her.

'Blot en brøkdel'

Huawei peger på, at erstatningskravet udgør ‘blot en brøkdel af det samlede tab, som Huawei vil få som følge af den svenske regerings handlinger.”

“De svenske myndigheders beslutning om at diskriminere mod Huawei og ekskludere selsakbet fra 5G-udrulningen har i udpræget grad skadet Huaweis investering i Sverige og været i strid med Sveriges internationale forpligtelser,” meddeler Huawei.

Sverige var det andet land i Europa, der satte Huawei på porten som leverandør af udstyr til den store 5G-udbygning. Storbritannien var det første.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune