Huawei kræver milliard-erstatning af Sverige efter udelukkelse fra 5G-udbygning

Huawei forlanger 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning for at Sverige har udelukket selskabet fra 5G-netværket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forlanger mindst 5,2 milliarder svenske kroner i erstatning fra den svenske sta for at udelukke selskabet fra at deltage i udbygningen af 5G-netværket.

Det svenske Post- och Telestyrelsen (PTS) traf beslutningen om at sætte Huawei og kinesiske ZTE på porten i oktober 2020.

Siden har Huawei uden held forsøgt at få omgået den svenske udelukkelse.

Og det får altså nu det kinesiske selskab til at sagsøge den svenske stat under den internationale voldgiftsdomstol, ICSID (det står for ‘International Centre for Settlement of Investment Disputes.’)

ICSID åbnede sagen 21. januar, fremgår det af retsdokumenterne, som du finder her.

'Blot en brøkdel'

Huawei peger på, at erstatningskravet udgør ‘blot en brøkdel af det samlede tab, som Huawei vil få som følge af den svenske regerings handlinger.”

“De svenske myndigheders beslutning om at diskriminere mod Huawei og ekskludere selsakbet fra 5G-udrulningen har i udpræget grad skadet Huaweis investering i Sverige og været i strid med Sveriges internationale forpligtelser,” meddeler Huawei.

Sverige var det andet land i Europa, der satte Huawei på porten som leverandør af udstyr til den store 5G-udbygning. Storbritannien var det første.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub