BlackBerry vil sælge patenter for fire milliarder kroner

En af 00’ernes mest brugte og højest elskede telefoner BlackBerry er i færd med at sælge ud af et hav af patenter for op mod fire milliarder kroner.

Artikel top billede

BlackBerry, det ikoniske mobiltelefon-mærke med sin storhedstid fra 00'erne, er på vej med et kæmpe patentsalg, der kan indbringe op mod fire milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Der er primært tale om ældre patenter relateret til mobile enheder, meddelelsesfunktioner og trådløst netværk.

Køberen af BlackBerrys arsenal af patentaktiver er en såkaldt special purpose vehicle (SPV) ved navn Catapult IP Innovations.

Ifølge BlackBerry vil frasalget af patenter påvirke kundernes brug af BlackBerrys produkter eller tjenester.

Salget kommer kort efter, at BlackBerry i begyndelsen trak stikket på en række af selskabets mest populære enheder.

Telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook fungerer således ikke længere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-styresystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Engang kendt for sine telefoner med et lille fysisk QWERTY-tastatur og BBM-instant messaging-tjenesten, er BlackBerrys kerneforretninger i dag cybersikkerhed og software, der bruges af bilproducenter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Technical Support Specialist

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S