BlackBerry vil sælge patenter for fire milliarder kroner

En af 00’ernes mest brugte og højest elskede telefoner BlackBerry er i færd med at sælge ud af et hav af patenter for op mod fire milliarder kroner.

Artikel top billede

BlackBerry, det ikoniske mobiltelefon-mærke med sin storhedstid fra 00'erne, er på vej med et kæmpe patentsalg, der kan indbringe op mod fire milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Der er primært tale om ældre patenter relateret til mobile enheder, meddelelsesfunktioner og trådløst netværk.

Køberen af BlackBerrys arsenal af patentaktiver er en såkaldt special purpose vehicle (SPV) ved navn Catapult IP Innovations.

Ifølge BlackBerry vil frasalget af patenter påvirke kundernes brug af BlackBerrys produkter eller tjenester.

Salget kommer kort efter, at BlackBerry i begyndelsen trak stikket på en række af selskabets mest populære enheder.

Telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook fungerer således ikke længere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-styresystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Engang kendt for sine telefoner med et lille fysisk QWERTY-tastatur og BBM-instant messaging-tjenesten, er BlackBerrys kerneforretninger i dag cybersikkerhed og software, der bruges af bilproducenter.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S