BlackBerry vil sælge patenter for fire milliarder kroner

En af 00’ernes mest brugte og højest elskede telefoner BlackBerry er i færd med at sælge ud af et hav af patenter for op mod fire milliarder kroner.

Artikel top billede

BlackBerry, det ikoniske mobiltelefon-mærke med sin storhedstid fra 00'erne, er på vej med et kæmpe patentsalg, der kan indbringe op mod fire milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Der er primært tale om ældre patenter relateret til mobile enheder, meddelelsesfunktioner og trådløst netværk.

Køberen af BlackBerrys arsenal af patentaktiver er en såkaldt special purpose vehicle (SPV) ved navn Catapult IP Innovations.

Ifølge BlackBerry vil frasalget af patenter påvirke kundernes brug af BlackBerrys produkter eller tjenester.

Salget kommer kort efter, at BlackBerry i begyndelsen trak stikket på en række af selskabets mest populære enheder.

Telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook fungerer således ikke længere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-styresystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Engang kendt for sine telefoner med et lille fysisk QWERTY-tastatur og BBM-instant messaging-tjenesten, er BlackBerrys kerneforretninger i dag cybersikkerhed og software, der bruges af bilproducenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS