BlackBerry vil sælge patenter for fire milliarder kroner

En af 00’ernes mest brugte og højest elskede telefoner BlackBerry er i færd med at sælge ud af et hav af patenter for op mod fire milliarder kroner.

Artikel top billede

BlackBerry, det ikoniske mobiltelefon-mærke med sin storhedstid fra 00'erne, er på vej med et kæmpe patentsalg, der kan indbringe op mod fire milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Der er primært tale om ældre patenter relateret til mobile enheder, meddelelsesfunktioner og trådløst netværk.

Køberen af BlackBerrys arsenal af patentaktiver er en såkaldt special purpose vehicle (SPV) ved navn Catapult IP Innovations.

Ifølge BlackBerry vil frasalget af patenter påvirke kundernes brug af BlackBerrys produkter eller tjenester.

Salget kommer kort efter, at BlackBerry i begyndelsen trak stikket på en række af selskabets mest populære enheder.

Telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook fungerer således ikke længere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-styresystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Engang kendt for sine telefoner med et lille fysisk QWERTY-tastatur og BBM-instant messaging-tjenesten, er BlackBerrys kerneforretninger i dag cybersikkerhed og software, der bruges af bilproducenter.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird