Proshop smider millioner af kroner i at blokere for opkøbsrobotter

Opkøbsrobotter løber i mange tilfælde med de bedste tilbud hos onlinebutikkerne. Det vil it-forhandleren Proshop sætte en stopper for ved at blokere for robotterne.

Artikel top billede

(Foto: Poul Thyregod Proshop)

It-forhandleren Proshop tager nu kampen op mod robotter, der hurtigere end de menneskelige kunder hapser de bedste tilbud fra onlinebutikker som proshops.

Tendensen har flere gange overbelstet Proshops systemer, og derfor vil selskabet blokere for de såkaldte opkøbsrobotter.

Det skriver Børsen.

“Vi var under så hårdt et pres, at vi var nødt til at gøre noget. Vores system var nogle gange nede i et minut eller to, og det kan ellers klare ekstremt meget tryk med 100.000 brugere på samme tid. Alligevel har vi været mast i knæ,” siger Poul Thyregod, der er direktør hos Proshop til avisen.

Særligt produkter som grafikkort, harddiske og den eftertragtede Playstation 5 er nogle af dem opkøbsrobotterne støvsuger webbutikkerne for, inden de øvrige kunder kan nå at gennemføre købet.

Proshop har derfor kastet millioner i et system, der skal holde robotterne på afstand og sikre, at der sidder en fysisk person og klikker sig igennem webshoppen.

Det er langt fra første gang Proshop investerer i nye teknologier, der skal sikre selskabet en solid placering på markedet.

Proshop kastede sig også tidligt ud i et automatiseret lager, der sikrer en hurtigere lagerstyring og levering.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S