Proshop smider millioner af kroner i at blokere for opkøbsrobotter

Opkøbsrobotter løber i mange tilfælde med de bedste tilbud hos onlinebutikkerne. Det vil it-forhandleren Proshop sætte en stopper for ved at blokere for robotterne.

Artikel top billede

(Foto: Poul Thyregod Proshop)

It-forhandleren Proshop tager nu kampen op mod robotter, der hurtigere end de menneskelige kunder hapser de bedste tilbud fra onlinebutikker som proshops.

Tendensen har flere gange overbelstet Proshops systemer, og derfor vil selskabet blokere for de såkaldte opkøbsrobotter.

Det skriver Børsen.

“Vi var under så hårdt et pres, at vi var nødt til at gøre noget. Vores system var nogle gange nede i et minut eller to, og det kan ellers klare ekstremt meget tryk med 100.000 brugere på samme tid. Alligevel har vi været mast i knæ,” siger Poul Thyregod, der er direktør hos Proshop til avisen.

Særligt produkter som grafikkort, harddiske og den eftertragtede Playstation 5 er nogle af dem opkøbsrobotterne støvsuger webbutikkerne for, inden de øvrige kunder kan nå at gennemføre købet.

Proshop har derfor kastet millioner i et system, der skal holde robotterne på afstand og sikre, at der sidder en fysisk person og klikker sig igennem webshoppen.

Det er langt fra første gang Proshop investerer i nye teknologier, der skal sikre selskabet en solid placering på markedet.

Proshop kastede sig også tidligt ud i et automatiseret lager, der sikrer en hurtigere lagerstyring og levering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S