Google-ejer lander rekordstort overskud: “Væksten er ustoppelig”

Den amerikanske it-gigant Alphabet, der står bag Google, har præsenteret et rekordstort overskud i sit seneste regnskab, hvor blandt andet omsætningen voksede med mere end en tredjedel.

Artikel top billede

Salget fra Googles annoncere-forretning skubber moderselskabet Alphabets regnskab til et rekordstort niveau.

Omsætningen hos it-giganten endte på 75,3 milliarder dollar i fjerde kvartal. En omsætning der særligt er drevet af Googles enorme annonceforretning, der er den største i verden.

Dermed er væksten hos Googles moderselskab vokset med mere end 30 procent.

Googles annonceforretning er en afgørende drivkraft i regnskabet. 61,2 milliarder dollar kommer alene fra annoncer hos søgegiganten. Samtidig står annoncer på Youtube for 8,6 milliarder dollar.

Det får Google-analytikeren Sophie Lund-Yates til at konstatere over for Reuters, at væksten i Googles annonceforretning er ustoppelig inden for nogen realistisk fremtid.

“Pandemien har accelereret verdens afhængighed af digital annoncering. Det føles pludselig fuldstændig forældet at sidde og se reklamer på tv eller i gadebilledet i en tid, hvor man er afhængig af streaming og sin mobiltelefon,” siger analytikeren til nyhedsbureauet.

Googles cloud-forretning er et af de mindre ben i selskabets regnskab. Den bidrager til omsætningen med 5,5 milliarder dollar.

De positive resultater har fået Alphabet-aktien til at stige med otte procent udmiddelbart efter regnskabet.

Lønstigninger til Google-chefer

De imponerende resultater fik Alphabet til allerede i begyndelsen af januar til at udbetale millionbonusser til en række topchefer.

Fire Google-chefer kan se frem til en stigning i deres grundløn fra 650.000 dollar til én million dollar. Omregnet til danske kroner ender de fire direktører med hver at kunne hæve 6,5 millioner.

I Europa er Google sammen med flere andre techgiganter under et hårdt pres fra myndighederne på en række områder, men det er ikke noget der påvirker selskabets imponerende vækst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S