Tesla tilbagekalder 817.000 biler

Tusindvis af Tesla'er er blevet tilbagekaldt i USA på grund af en fejl.

Artikel top billede

Elbil-giganten Tesla tilbagekalder med omgående virkning 817.000 biler i USA.

Det sker da alarmsystemet, der påminder personer uden sele om at tage
sikkerhedsselen på, muligvis ikke aktiveres.

Det skriver Reuters.

Alle fire af Teslas nuværende modellinjer er berørt af den mulige systemfejl.

Hvis systemet ikke aktiveres, når bilen starter, vil bilerne i så fald ikke overholde føderale sikkerhedsstandarder for passagerbeskyttelse.

The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) oplyser, at uden den fungerende biplyd, kan chauffører risikerer at tro, de er fastspændt uden at være det, hvilket øger risikoen for kvæstelser eller død i en ulykke.

Tesla melder, at det er uvidende om nogen ulykker eller skader relateret til problemet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect