Justitsministeren bekræfter: Ingen konsekvenser for teleselskaber, der nægter at indsamle teledata

Det får ingen konsekvenser, hvis de danske teleselskaber nægter at indsamle og udlevere logningsdata om deres kunder. Det slår justitsminister Nick Hækkerup (S) fast over for Folketinget. Alligevel indsamler selskaberne teledata i strid med EU-lovgivningen.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsgalleriet)

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har ingen mulighed for at straffe teleselskaber, hvis de ikke indsamler og videregiver logningsdata om deres kunder.

Det bekræfter ministeren i et samråd med Folketingets retsudvalg. Her slår Nick Hækkerup fast, at de danske teleudbydere ikke kan straffes, hvis de nægter at indsamle teledata, som EU-domstolen flere gange har kendt ulovligt.

“Det er således vurderingen, at den forpligtelse til registrering og opbevaring af oplysninger om teletrafik, der følger af logningsbekendtgørelsen, fortsat er i kraft, men at teleselskaberne, indtil vi har de nye regler på plads, ikke vil kunne straffes, hvis de ikke følger reglerne om registrering og opbevaring i logningsbekendtgørelsen,” siger justitsministeren ifølge Version2.

Computerworld har tidligere kunne fortælle, at politiet har fået udleveret de omstridte logningsdata fra teleselskaberne mere end 22.500 gange i løbet af de seneste syv år.

Det er sket til trods for, at EU-domstolen flere gange har kendt politiets brug af teledata ulovlig. Ifølge domstolen må EU-lande nemlig kun masselogge borgerne på denne måde, hvis de står over for en 'alvorlig trussel mod den nationale sikkerhed.'

Afgørelsen fra EU-domstolen har ikke fået hverken teleselskaberne eller justitsministeriet til at indstille brugen af teledata. Nick Hækkerup har dog sat gang i arbejdet om at udarbejde en ny lov om logningsregler.

Reglerne er dog blevet skarpt kritiseret fra flere sider.

Teleselskabernes interesseorganisation Telebranchen har blandt andet påpeget, at de nye regler vil pålægge selskaberne en større millionudgift.

Lovforslaget er blevet fremsat for Folketinget, men er endnu ikke blevet endeligt behandlet.

Hverken blandt regeringens støttepartier eller oppositionen ser der dog ud til at kunne samle et flertal i forslagets nuværende form.

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S