Justitsministeren bekræfter: Ingen konsekvenser for teleselskaber, der nægter at indsamle teledata

Det får ingen konsekvenser, hvis de danske teleselskaber nægter at indsamle og udlevere logningsdata om deres kunder. Det slår justitsminister Nick Hækkerup (S) fast over for Folketinget. Alligevel indsamler selskaberne teledata i strid med EU-lovgivningen.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsgalleriet)

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har ingen mulighed for at straffe teleselskaber, hvis de ikke indsamler og videregiver logningsdata om deres kunder.

Det bekræfter ministeren i et samråd med Folketingets retsudvalg. Her slår Nick Hækkerup fast, at de danske teleudbydere ikke kan straffes, hvis de nægter at indsamle teledata, som EU-domstolen flere gange har kendt ulovligt.

“Det er således vurderingen, at den forpligtelse til registrering og opbevaring af oplysninger om teletrafik, der følger af logningsbekendtgørelsen, fortsat er i kraft, men at teleselskaberne, indtil vi har de nye regler på plads, ikke vil kunne straffes, hvis de ikke følger reglerne om registrering og opbevaring i logningsbekendtgørelsen,” siger justitsministeren ifølge Version2.

Computerworld har tidligere kunne fortælle, at politiet har fået udleveret de omstridte logningsdata fra teleselskaberne mere end 22.500 gange i løbet af de seneste syv år.

Det er sket til trods for, at EU-domstolen flere gange har kendt politiets brug af teledata ulovlig. Ifølge domstolen må EU-lande nemlig kun masselogge borgerne på denne måde, hvis de står over for en 'alvorlig trussel mod den nationale sikkerhed.'

Afgørelsen fra EU-domstolen har ikke fået hverken teleselskaberne eller justitsministeriet til at indstille brugen af teledata. Nick Hækkerup har dog sat gang i arbejdet om at udarbejde en ny lov om logningsregler.

Reglerne er dog blevet skarpt kritiseret fra flere sider.

Teleselskabernes interesseorganisation Telebranchen har blandt andet påpeget, at de nye regler vil pålægge selskaberne en større millionudgift.

Lovforslaget er blevet fremsat for Folketinget, men er endnu ikke blevet endeligt behandlet.

Hverken blandt regeringens støttepartier eller oppositionen ser der dog ud til at kunne samle et flertal i forslagets nuværende form.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura