Justitsministeren bekræfter: Ingen konsekvenser for teleselskaber, der nægter at indsamle teledata

Det får ingen konsekvenser, hvis de danske teleselskaber nægter at indsamle og udlevere logningsdata om deres kunder. Det slår justitsminister Nick Hækkerup (S) fast over for Folketinget. Alligevel indsamler selskaberne teledata i strid med EU-lovgivningen.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsgalleriet)

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har ingen mulighed for at straffe teleselskaber, hvis de ikke indsamler og videregiver logningsdata om deres kunder.

Det bekræfter ministeren i et samråd med Folketingets retsudvalg. Her slår Nick Hækkerup fast, at de danske teleudbydere ikke kan straffes, hvis de nægter at indsamle teledata, som EU-domstolen flere gange har kendt ulovligt.

“Det er således vurderingen, at den forpligtelse til registrering og opbevaring af oplysninger om teletrafik, der følger af logningsbekendtgørelsen, fortsat er i kraft, men at teleselskaberne, indtil vi har de nye regler på plads, ikke vil kunne straffes, hvis de ikke følger reglerne om registrering og opbevaring i logningsbekendtgørelsen,” siger justitsministeren ifølge Version2.

Computerworld har tidligere kunne fortælle, at politiet har fået udleveret de omstridte logningsdata fra teleselskaberne mere end 22.500 gange i løbet af de seneste syv år.

Det er sket til trods for, at EU-domstolen flere gange har kendt politiets brug af teledata ulovlig. Ifølge domstolen må EU-lande nemlig kun masselogge borgerne på denne måde, hvis de står over for en 'alvorlig trussel mod den nationale sikkerhed.'

Afgørelsen fra EU-domstolen har ikke fået hverken teleselskaberne eller justitsministeriet til at indstille brugen af teledata. Nick Hækkerup har dog sat gang i arbejdet om at udarbejde en ny lov om logningsregler.

Reglerne er dog blevet skarpt kritiseret fra flere sider.

Teleselskabernes interesseorganisation Telebranchen har blandt andet påpeget, at de nye regler vil pålægge selskaberne en større millionudgift.

Lovforslaget er blevet fremsat for Folketinget, men er endnu ikke blevet endeligt behandlet.

Hverken blandt regeringens støttepartier eller oppositionen ser der dog ud til at kunne samle et flertal i forslagets nuværende form.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S