Amazon sprænger lønrammen: Nu kan grundlønnen lyde på 2,3 millioner kroner

Amazon skruer lønrammen op med 120 procent for at holde fast i sin bedste medarbejdere.

Artikel top billede

Den amerikanske e-handelsgigant laver gevaldigt om på sin interne retningslinjer for hvor høj en grundløn må være hos selskabet.

Fra at have et loft på 160.000 amerikanske dollar som årlig aflønning som et absolut maksimum for en grundløn, hæves loftet nu til 350.000 dollar.

Det svarer til et løft på 120 procent og omsat til danske kroner vil en maksimal grundløn lyde på 2,28 millioner kroner mod godt 1,04 millioner før.

Det skriver Bloomberg på baggrund af et internt notat, som selskabet har sendt til sine medarbejdere.

”Det her år har budt på et usædvanligt kompetitivt arbejdskraftmarked, og efter grundig analyse af vores muligheder, med forretningens model for øje og med behovet for at være konkurrencedygtig når det gælder at tiltrække og fastholde talent, har vi besluttet at introducere et markant større løft i vores kompensationsstruktur end sædvanligt,” lyder det i beskeden.

Rammerne for lønstigningerne gør sig gældende globalt, lyder det og vil berøre job på tværs af organisationen.

Amazons nye lønstruktur er blot endnu et tiltag i et glohedt arbejdskraftsmarked. Siden nytår har blandt andet Microsoft, Intel og Facebook lokket talenter ud af tech-giganten Apple.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job