Amazon sprænger lønrammen: Nu kan grundlønnen lyde på 2,3 millioner kroner

Amazon skruer lønrammen op med 120 procent for at holde fast i sin bedste medarbejdere.

Artikel top billede

Den amerikanske e-handelsgigant laver gevaldigt om på sin interne retningslinjer for hvor høj en grundløn må være hos selskabet.

Fra at have et loft på 160.000 amerikanske dollar som årlig aflønning som et absolut maksimum for en grundløn, hæves loftet nu til 350.000 dollar.

Det svarer til et løft på 120 procent og omsat til danske kroner vil en maksimal grundløn lyde på 2,28 millioner kroner mod godt 1,04 millioner før.

Det skriver Bloomberg på baggrund af et internt notat, som selskabet har sendt til sine medarbejdere.

”Det her år har budt på et usædvanligt kompetitivt arbejdskraftmarked, og efter grundig analyse af vores muligheder, med forretningens model for øje og med behovet for at være konkurrencedygtig når det gælder at tiltrække og fastholde talent, har vi besluttet at introducere et markant større løft i vores kompensationsstruktur end sædvanligt,” lyder det i beskeden.

Rammerne for lønstigningerne gør sig gældende globalt, lyder det og vil berøre job på tværs af organisationen.

Amazons nye lønstruktur er blot endnu et tiltag i et glohedt arbejdskraftsmarked. Siden nytår har blandt andet Microsoft, Intel og Facebook lokket talenter ud af tech-giganten Apple.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S