"Man sidder jo måbende tilbage, når man hører, at der bliver brugt 50 millioner kroner på en coronapas-app, der egentlig bare er en frontend til en eksisterende backend"

"For konsulenthusene handler det jo om at sælge flest timer. For os handler det om at sælge færrest. Jo færre timer vi bruger på at implementere vores produkt, jo højere indtjening har vi. Det er win-win."

Artikel top billede

Anders Dyrholm, specialist hos SaaS-virksomheden Orbit. (Foto: Soffi Chanchira Larsen / Soffi Chanchira Larsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor mener Anders Dyrholm specialist hos softwarevirksomheden Orbit, at sepcialudvikling ikke altid er sagen
451
2:15 min
Man sidder jo måbende tilbage, når man hører, at der bliver brugt 50 millioner kroner på en coronapas-app, der egentlig bare er en frontend til en eksisterende backend.

Vi laver det modsatte af eksempelvis Netcompany. Vi har et standard softwareprodukt, som vi sælger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet