"Man sidder jo måbende tilbage, når man hører, at der bliver brugt 50 millioner kroner på en coronapas-app, der egentlig bare er en frontend til en eksisterende backend"

"For konsulenthusene handler det jo om at sælge flest timer. For os handler det om at sælge færrest. Jo færre timer vi bruger på at implementere vores produkt, jo højere indtjening har vi. Det er win-win."

Artikel top billede

Anders Dyrholm, specialist hos SaaS-virksomheden Orbit. (Foto: Soffi Chanchira Larsen / Soffi Chanchira Larsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor mener Anders Dyrholm specialist hos softwarevirksomheden Orbit, at sepcialudvikling ikke altid er sagen
451
2:15 min
Man sidder jo måbende tilbage, når man hører, at der bliver brugt 50 millioner kroner på en coronapas-app, der egentlig bare er en frontend til en eksisterende backend.

Vi laver det modsatte af eksempelvis Netcompany. Vi har et standard softwareprodukt, som vi sælger.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job