Bagmand bag NemID-svindel på biblioteker får otte års fængsel

Hovedmanden bag den kriminelle organisation, der via keyloggere har afluret borgeres NemID-oplysninger på biblioteker, er blevet idømt otte års fængsel.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der er fældet dom i en af de største svindel-sager med NemID, og nu går ni gerningsmænd fængselsstraffe i møde.

Den ene person, en 28-årig mand, er idømt otte års fængsel for det omfattende bedrageri.

Sådan lyder konklusionen fra Retten i Aarhus, skriver Ritzau.

De andre otte gerningsmænd er ligeledes fundet skyldige, og de skal afsone mellem tre og seks år i fængsel.

Nuur Warsame er navnet på den 28-årige mand, der dømmes for sin ledende rolle i en kriminel organisation, der benytter sig af en fast rollefordeling og hierarki.

Ifølge DR vurderer Kåre Pihlmann, næstformand i Landsforeningen for Forsvarsadvokater, at der er tale om en uanmindelig hård straf.

"Det er usædvanligt, at vi i sager om økonomisk kriminalitet ser så hårde straffe udmålt," siger han.

Ifølge retten er svindlen udført professionelt. De kriminelle har opsat såkaldte "keyloggere" på flere end 25 biblioteker landet over. Den vej igennem har de været i stand til at opsnappe borgernes login-oplysningerne via tastetryk.

Her er der blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

På den måde har gerningsmændene været i stand til at lave pengeoverførsler eller købe ting.

Det samlede beløb, der er svindlet for, løber op i 47 millioner kroner, og det er 174 brogere landet over, der er blevet ramt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS