Bagmand bag NemID-svindel på biblioteker får otte års fængsel

Hovedmanden bag den kriminelle organisation, der via keyloggere har afluret borgeres NemID-oplysninger på biblioteker, er blevet idømt otte års fængsel.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der er fældet dom i en af de største svindel-sager med NemID, og nu går ni gerningsmænd fængselsstraffe i møde.

Den ene person, en 28-årig mand, er idømt otte års fængsel for det omfattende bedrageri.

Sådan lyder konklusionen fra Retten i Aarhus, skriver Ritzau.

De andre otte gerningsmænd er ligeledes fundet skyldige, og de skal afsone mellem tre og seks år i fængsel.

Nuur Warsame er navnet på den 28-årige mand, der dømmes for sin ledende rolle i en kriminel organisation, der benytter sig af en fast rollefordeling og hierarki.

Ifølge DR vurderer Kåre Pihlmann, næstformand i Landsforeningen for Forsvarsadvokater, at der er tale om en uanmindelig hård straf.

"Det er usædvanligt, at vi i sager om økonomisk kriminalitet ser så hårde straffe udmålt," siger han.

Ifølge retten er svindlen udført professionelt. De kriminelle har opsat såkaldte "keyloggere" på flere end 25 biblioteker landet over. Den vej igennem har de været i stand til at opsnappe borgernes login-oplysningerne via tastetryk.

Her er der blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

På den måde har gerningsmændene været i stand til at lave pengeoverførsler eller købe ting.

Det samlede beløb, der er svindlet for, løber op i 47 millioner kroner, og det er 174 brogere landet over, der er blevet ramt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos