Bagmand bag NemID-svindel på biblioteker får otte års fængsel

Hovedmanden bag den kriminelle organisation, der via keyloggere har afluret borgeres NemID-oplysninger på biblioteker, er blevet idømt otte års fængsel.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der er fældet dom i en af de største svindel-sager med NemID, og nu går ni gerningsmænd fængselsstraffe i møde.

Den ene person, en 28-årig mand, er idømt otte års fængsel for det omfattende bedrageri.

Sådan lyder konklusionen fra Retten i Aarhus, skriver Ritzau.

De andre otte gerningsmænd er ligeledes fundet skyldige, og de skal afsone mellem tre og seks år i fængsel.

Nuur Warsame er navnet på den 28-årige mand, der dømmes for sin ledende rolle i en kriminel organisation, der benytter sig af en fast rollefordeling og hierarki.

Ifølge DR vurderer Kåre Pihlmann, næstformand i Landsforeningen for Forsvarsadvokater, at der er tale om en uanmindelig hård straf.

"Det er usædvanligt, at vi i sager om økonomisk kriminalitet ser så hårde straffe udmålt," siger han.

Ifølge retten er svindlen udført professionelt. De kriminelle har opsat såkaldte "keyloggere" på flere end 25 biblioteker landet over. Den vej igennem har de været i stand til at opsnappe borgernes login-oplysningerne via tastetryk.

Her er der blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

På den måde har gerningsmændene været i stand til at lave pengeoverførsler eller købe ting.

Det samlede beløb, der er svindlet for, løber op i 47 millioner kroner, og det er 174 brogere landet over, der er blevet ramt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura