Bagmand bag NemID-svindel på biblioteker får otte års fængsel

Hovedmanden bag den kriminelle organisation, der via keyloggere har afluret borgeres NemID-oplysninger på biblioteker, er blevet idømt otte års fængsel.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der er fældet dom i en af de største svindel-sager med NemID, og nu går ni gerningsmænd fængselsstraffe i møde.

Den ene person, en 28-årig mand, er idømt otte års fængsel for det omfattende bedrageri.

Sådan lyder konklusionen fra Retten i Aarhus, skriver Ritzau.

De andre otte gerningsmænd er ligeledes fundet skyldige, og de skal afsone mellem tre og seks år i fængsel.

Nuur Warsame er navnet på den 28-årige mand, der dømmes for sin ledende rolle i en kriminel organisation, der benytter sig af en fast rollefordeling og hierarki.

Ifølge DR vurderer Kåre Pihlmann, næstformand i Landsforeningen for Forsvarsadvokater, at der er tale om en uanmindelig hård straf.

"Det er usædvanligt, at vi i sager om økonomisk kriminalitet ser så hårde straffe udmålt," siger han.

Ifølge retten er svindlen udført professionelt. De kriminelle har opsat såkaldte "keyloggere" på flere end 25 biblioteker landet over. Den vej igennem har de været i stand til at opsnappe borgernes login-oplysningerne via tastetryk.

Her er der blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

På den måde har gerningsmændene været i stand til at lave pengeoverførsler eller købe ting.

Det samlede beløb, der er svindlet for, løber op i 47 millioner kroner, og det er 174 brogere landet over, der er blevet ramt.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S