De stigende energipriser tvinger datacentre til at tænke grønt

De stigende priser på energi og vand kan være første lille skridt mod en gønne - og energieffektive - omstilling hos de store datacentre.

Artikel top billede

Strømenergi er pulsårsen, der holder liv i verdens datacentre. Lige nu oplever hele Danmark en markant stigning i enegipriserne, og det er noget der kan mærkes på regbnskaberne rundt om i de danske datacentre.

Men selv om det er træsl at betale højere priser for energi, så kan stigningerne have en gavnlig effekt på den grønne omstilling. Det mener formand for datacenterindustrien og selvstændig konsulent i branchen Thomas Volder ifølge mediet ITWatch.

Selv om de høje priser nu og her ikke kommer til at ændre hele datacenterindustrien med det samme, så vil udsigterne til genrelt højere priser på sigt tvinge datacentrene til at prøve at energioptimere mest muligt.

”Datacentre bruger meget elektricitet og meget vand. Og det er begge råstoffer, der kommer til at stige fremadrettet. Derfor er der også noget at hente for branchen, hvis den høster de muligheder, der ligger for at bruge mindre af begge dele. Det er vi heldigvis også langt med,” siger Volder.

Det er særligt clouden og de nye arbejdvaner, som er blevet tillagt arbejdspladserne under coronakrisen med videokald og virtuelle møder, der trækker det største energibehov. Men end det vil under alle omstændigheder være mest klimavenligt at samle dataen i disse datacentre end at bruge egne servere på kontoret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS