De stigende energipriser tvinger datacentre til at tænke grønt

De stigende priser på energi og vand kan være første lille skridt mod en gønne - og energieffektive - omstilling hos de store datacentre.

Artikel top billede

Strømenergi er pulsårsen, der holder liv i verdens datacentre. Lige nu oplever hele Danmark en markant stigning i enegipriserne, og det er noget der kan mærkes på regbnskaberne rundt om i de danske datacentre.

Men selv om det er træsl at betale højere priser for energi, så kan stigningerne have en gavnlig effekt på den grønne omstilling. Det mener formand for datacenterindustrien og selvstændig konsulent i branchen Thomas Volder ifølge mediet ITWatch.

Selv om de høje priser nu og her ikke kommer til at ændre hele datacenterindustrien med det samme, så vil udsigterne til genrelt højere priser på sigt tvinge datacentrene til at prøve at energioptimere mest muligt.

”Datacentre bruger meget elektricitet og meget vand. Og det er begge råstoffer, der kommer til at stige fremadrettet. Derfor er der også noget at hente for branchen, hvis den høster de muligheder, der ligger for at bruge mindre af begge dele. Det er vi heldigvis også langt med,” siger Volder.

Det er særligt clouden og de nye arbejdvaner, som er blevet tillagt arbejdspladserne under coronakrisen med videokald og virtuelle møder, der trækker det største energibehov. Men end det vil under alle omstændigheder være mest klimavenligt at samle dataen i disse datacentre end at bruge egne servere på kontoret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil