Tesla tilbagekalder mere end 500.000 biler - skal rette advarseslyde for fodgængere

Tesla tilbagekalder en halv million elbiler for at rettet en funktionsfejl, der gør det svært for fodgængere at høre en Tesla-bil ,der nærmer sig. Det er den tiende tilbagekaldelse på bare fire måneder fra elbilsproducenten.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Tesla tilbagekalder nu 578.607 elbiler solgt til kunder i USA. Årsagen er, at fodgængere muligvis ikke kan høre en påkrævet advarselslyd af en bil, der nærmer sig.

Tesla siger sig, at virksomheden ikke er bekendt med ulykker, kvæstelser eller dødsfald relateret til køretøjsalarmproblemet.

Det skriver Reuters.

Blandt de tilbagekaldte biler er 2020-2022 Model S-, Model X-, Model Y- og 2017-2022 Model 3-køretøjer.

Udfordringen er bilernes "Boombox-funktionen", som gør det muligt at afspille lyde gennem en ekstern højttaler, mens køretøjet er i bevægelse, og det kan skjule den nødvendige Lyd til fodgængeradvarselssystem.

Dette er den 10. tilbagekaldelse af Tesla-produkter gennem de sidste fire måneder. Fire af disse er sket inden for de seneste 14 dage.

Tesla er i øjeblikket under skarp observation af myndigheden National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), der har til huse i Texas.

NHTSA mener, at elbilsproducenten undlader at overholde en føderal sikkerhedsstandard for motorkøretøjer om minimumslydkrav til elektriske køretøjer.

Tesla vil udføre en over-the-air softwareopdatering, der vil deaktivere Boombox-funktionaliteten, når køretøjet er i køre-, neutral- og baktilstand.

Det var også under pres fra NHTSA, at Tesla i januar 2021 indvilgede i at tilbagekalde 135.000 køretøjer med touchscreen-skærme, der kunne fejle. I det tilfælde tog NHTSA det usædvanlige skridt at formelt søge tilbagekaldelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S