Tesla tilbagekalder mere end 500.000 biler - skal rette advarseslyde for fodgængere

Tesla tilbagekalder en halv million elbiler for at rettet en funktionsfejl, der gør det svært for fodgængere at høre en Tesla-bil ,der nærmer sig. Det er den tiende tilbagekaldelse på bare fire måneder fra elbilsproducenten.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Tesla tilbagekalder nu 578.607 elbiler solgt til kunder i USA. Årsagen er, at fodgængere muligvis ikke kan høre en påkrævet advarselslyd af en bil, der nærmer sig.

Tesla siger sig, at virksomheden ikke er bekendt med ulykker, kvæstelser eller dødsfald relateret til køretøjsalarmproblemet.

Det skriver Reuters.

Blandt de tilbagekaldte biler er 2020-2022 Model S-, Model X-, Model Y- og 2017-2022 Model 3-køretøjer.

Udfordringen er bilernes "Boombox-funktionen", som gør det muligt at afspille lyde gennem en ekstern højttaler, mens køretøjet er i bevægelse, og det kan skjule den nødvendige Lyd til fodgængeradvarselssystem.

Dette er den 10. tilbagekaldelse af Tesla-produkter gennem de sidste fire måneder. Fire af disse er sket inden for de seneste 14 dage.

Tesla er i øjeblikket under skarp observation af myndigheden National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), der har til huse i Texas.

NHTSA mener, at elbilsproducenten undlader at overholde en føderal sikkerhedsstandard for motorkøretøjer om minimumslydkrav til elektriske køretøjer.

Tesla vil udføre en over-the-air softwareopdatering, der vil deaktivere Boombox-funktionaliteten, når køretøjet er i køre-, neutral- og baktilstand.

Det var også under pres fra NHTSA, at Tesla i januar 2021 indvilgede i at tilbagekalde 135.000 køretøjer med touchscreen-skærme, der kunne fejle. I det tilfælde tog NHTSA det usædvanlige skridt at formelt søge tilbagekaldelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)