“Vores direktør spurgte mig, hvorfor skal vi investere i digitalisering? Mit svar var, at det skal vi heller ikke”

"Mandag præsenterede jeg min 100 dages plan for direktionen. Sådan er det nødt til at være. Hvis ikke du sætter dig selv i en position, hvor du om 100 dage ved, hvad du skal gøre anderledes og forbedre, så går tiden bare."

Artikel top billede

(Foto: Sine Fiig)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Morten Holm Christiansen mener man ikke nødvendigvis skal kaste millioner af kroner i digitalisering
437
2:15 min
Mandag præsenterede jeg min 100 dages plan for direktionen. Jeg erklærede allerede første dag, at om 100 dage kommer jeg med en konklusion. Sådan er det nødt til at være.

Hvis ikke du sætter dig selv i en position, hvor du om 100 dage ved, hvad du skal gøre anderledes og forbedre, så går tiden bare.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS