Cloud og data er et stort rod - og det vil vare ved i årevis

Computerworld mener: Aktivisternes oprør mod techgiganter og data har efter flere år nu ramt lovgivningen. Det er rigtigt skidt for langtidsplanlægningen af techinvesteringer. Men det er godt for os - i længden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Forleden kunne Computerworld afsløre at Københavns Kommune har stoppet udflytning af systemer med persondata til Microsofts cloud efter Schrems II-dommen.

I stedet afventer kommunen en vejledning fra Datatilsynet, kunne vi fortælle i denne artikel: Københavns Kommune har stoppet udflytning af systemer med persondata til Microsofts cloud efter Schrems II: Afventer afgørelse.

Vi kunne også dele i denne artikel, at Stockholm Kommune ikke mener, at cloud-garantierne som Microsoft kan give, er gode nok samt at kommunen mener, at dens medarbejdere kan betjene Microsoft 365-løsningen sikkert nok - og svenskerne derfor har sagt adjö.

Og så kunne vi i i denne artikel dele, at du kan komme i GDPR-problemer hvis du bruger Google Fonts. For systemet dækker tilsyneladende besøgendes IP-adresser til Google.

Men problemerne stopper ikke der for Google - eller for os, der anvender selskabets produkter professionelt.

Også Google Analytics er i problemer. For hvilke data kan egentligt udleveres fra verdens nok mest udbredte statistik- og sporingssystem?

Godt nok afviser Google at have udleveret data. Men faktum er at de mange oplysninger samles hos én leverandør.

Ikke kun Google

Det i øvrigt ikke bare Google, som roder rundt.

For hos dba.dk, en af Danmarks største hjemmesider som ejes af gigantiske Ebay, har så lidt styr på deres samtykke-regler, at]de for nylig fik alvorlig kritik af Datatilsynet, hvilket du kan læse mere om her.

Samme rod har de åbenbart også hos Europas største dataindsamler på nettet, IAB Europe, hvis pop-up vinduer til indsamling af data er i strid med retningslinjerne.

De mange aktuelle sager efterlader en stor gruppe af danske virksomheder og offentlige myndigheder med et it-landskab, der potentielt er et minefelt fuldt med dyre uafklarede cloud- og datainvesteringer.

Det hele er kort sagt noget rod. Men et herligt rod.

Et rodet opgør med Wild West-tilstandene i it-verdenen

For de mange uafklarede sager dækker over et stort opgør med wild west-tilstandende på data- og cloudområdet.

Godt hjulpet af det store skifte til cloud har efterretningstjenester og overvågningskapitalister haft næsten uhindret adgang til data - og med stadigt bedre algoritmer og maskinkraft kan de sammenstille de data til at tegne uhørt præcise data af hver af os.

Opgøret har været længe undervejs, båret frem at engagerede aktivister. Stor ros til dem!

Men som altid kommer det reelle skifte når politikeren og juristerne får lovgivningen skrevet ned - dermed givet domstole og tilsyn rammerne, som i disse år testes.

Sådan er det, når et område underlægges den nødvendige demokratiske kontrol. Derfor kommer der heller ikke afklaring eller ro i 2022. Eller i 2024.

Det er måske skidt for langtidsplanlægningen. Men det er godt for os - i længden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job